GBP: koniec maja, koniec May

Opinie   •   23-05-2019 14:34
Przedstawiona we wtorek przez premier Wielkiej Brytanii Theresę May „nowa umowa brexitu” zdołała rozgniewać wszystkich w parlamencie i oznacza koniec przywództwa w rządzie i partii, ale jak na razie Torysi nie uruchomili procesu usunięcia May. Dziś Wielka Brytania wybiera europarlamentarzystów, co oznacza ciszę wyborczą w konwencjonalnych mediach, ale wynik partii rządzącej może mieć znaczenie w politycznych rozgrywkach. Zamieszanie rynek odbiera ponownie jako wzrost szans na chaotyczny brexit, a funt się wykrwawia.
GBP: koniec maja, koniec May

W tym tygodniu nie będzie już posiedzeń parlamentu, jednak w piątek May ma się spotkać z przewodniczącym Komitetu 1922 – zrzeszenia szeregowych posłów Partii Konserwatywnej, niepiastujących żadnych stanowisk w rządzie i parlamencie. Jutro rzekomo ma zostać podjęta decyzja o przyszłości May. A jej notowania nie wyglądają dobrze. Premier wciąż planuje doprowadzić do głosowania nad nowym projektem umowy brexitowej, mimo że krytyka zgłaszana ze wszystkich stron skazuje (już czwarte!) głosowanie na porażkę.

Usunięcie May decyzją partii nie jest proste. W związku z odrzuceniem w grudniu wniosku o wotum nieufności w ramach wewnątrz partyjnego głosowania, przez kolejne 12 miesięcy May nie może podlegać pod kolejny wniosek, o ile Komitet nie zmieni zasad. Takiej rozwoju wypadków spodziewano się po środowym posiedzeniu Komitetu, ale decyzja ostatecznie nie została podjęta.

Mimo to Partia Konserwatywna może chcieć ostatni raz wykorzystać May do sowich potrzeb, zanim dokona politycznego zabójstwa. Torysów czeka druzgocąca porażka w wyborach do europarlamentu, gdyż ostatni sondaże plasują poparcie dla partii na czwartym miejscu, lekko powyżej 10 proc. Komitet może postawić May ultimatum: albo sama zrezygnuje jako konsekwencja fatalnego wyniku wyborów, albo Komitet po zmianie przepisów zarządzi głosowanie nad wotum nieufności. Trzecim wyjściem jest zwołanie głosowania, jeśli ponad 50 proc. członków Komitetu złoży list do przewodniczącego o odwołanie May.

Źródło: BBC

Wszystko wskazuje na koniec przywództwa May w kraju i partii. Oznacza to rozpoczęcie konkursu na nowego lidera Partii Konserwatywnej. Bukmacherzy największe szanse przyznają Borisowi Johnsonowi, ale ostateczne wyniki poznamy nie wcześniej, jak za dwa miesiące (w związku ze złożonym procesem wyboru).

Wszystko to skazuje na wstrzymanie prac nad brexitem prawdopodobnie do ostatniego możliwego momentu, czyli października. Jest bardziej realne, że przywództwo u Torysów przejmie zwolennik zaostrzenia stanowiska w negocjacjach z UE, co w opinii rynku oznacza wzrost szans na bezumowny brexit. Partia Konserwatywna nie jest też wolna o podziałów w sprawie brexitu, więc zmiana strategii wcale nie oznacza wzrostu szans na ratyfikację w parlamencie jakiejkolwiek formy porozumienia, co podnosi ryzyko przyspieszonych wyborów. Polityczna niepewność implikuje podtrzymanie słabości GPB przez kolejne miesiące.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.