GBP: BoE i szkockie wybory

Gospodarka Wielkiej Brytanii wychodzi z odmętów lockdownu i zagrożeń związanych z pandemią, co powinno pozwolić na bardziej optymistyczny ton w przekazie Banku Anglii (BoE). Imponujące wyniki procesu szczepień i rozpoczęty proces otwierania gospodarki powinien przełożyć się korektę w górę prognoz wzrostu PKB w I kw. (z -4,2 proc. k/k) oraz podwyżkę oczekiwań dla tempa ożywienia w II kw. (5,2 proc.). Prognozy inflacji CPI także zostaną podwyższone i wykroczą ponad cel 2 proc., choć ważniejsze będzie, czy BoE w horyzoncie prognozy widzi powrót inflacji do celu. Łącznie lepsze perspektywy gospodarcze zamykają temat potrzeby dalszego luzowania polityki pieniężnej, a przerzucają ciężar dyskusji ku redukcji wsparcia monetarnego. Przy obecnym tempie QE na poziomie 4,4 mld GBP tygodniowo cel QE w wysokości 895 mld GBP zostanie osiągnięty w październiku. BoE raczej nie pozwoli na ostre zatrzymanie skupu, więc ma do wyboru podnieść limit (co wydaje się mało prawdopodobne) lub zmniejszyć tempo. Jakkolwiek jest ryzyko takiej decyzji w tym miesiącu, wpierw spodziewalibyśmy się werbalnego przygotowania pod „tapering” i sugestii trwającej dyskusji w Radzie Polityki Monetarnej z faktyczną decyzją odłożoną co najmniej do czerwca, a start redukcji tempa QE wyznaczony na jesień. Zbyt wczesne sygnalizowanie zmiany nastawienia w polityce otwiera drogę do ostrych, wyprzedzających ruchów na rynkach finansowych prowadzących na niechcianego zaostrzenia warunków finansowych (silniejszy GBP, wzrost rynkowych stóp procentowych). Sądzimy, że sytuacja gospodarcza pozostaje niepewna (szczególnie w kontekście zagrożeń wirusowych) i banki centralne będą preferować zwlekanie z normalizacją polityki. BoE nie powinien odstawać od tego trendu.
Drugim wydarzeniem istotnym dla funta są szkockie wybory parlamentarne (czwartek, wyniki w piątek). W skrócie, uzyskanie większości (65 miejsc z 129-os. parlamencie) przez Szkocką Partię Narodową (SNP) prawdopodobnie otworzy drogę do starań o drugie referendum o niepodległość Szkocji. Nawet bez uzyskania większości apel o referendum będzie możliwy w ramach koalicji SNP z partią Zielonych, choć wydźwięk nie będzie już tak silny. Ogólnie jednak ryzyka związane z niepodległością Szkocji nie są duże, a przynajmniej obecnie nieistotne dla GBP poza wstępnym wzrostem zmienności reakcji na negatywne nagłówki. Ewentualne referendum nie nastąpi prędko. Poprzednim razem SNP po wyborach w 2011 r. potrzebowała trzech lat na doprowadzenie do głosowania. Jest mało realne, aby rząd Borisa Johnsona tym razem miał szybciej przystać na referendum. Wygodnymi wymówkami Londynu będą wychodzenie gospodarki z pandemii COVID-19, a dalej - konsekwencje brexitu. Przynajmniej przez najbliższy rok temat referendum nie powinien być „żywy”. Biorąc za przykład referendum ws. brexitu, premia za ryzyko zaczęła narastać na GBP na 6 miesięcy przed głosowaniem, więc o ile Londyn nie zaskoczy, konsekwencje dla GBP są oddalone w czasie.
Wyniki sondażowe wyborów do Szkockiego Parlamentu. Linie trendu to 30-dniowe średnie kroczące.; Źródło: Wikipedia
Z perspektywy zachowania funta w kolejnych dniach pod uwagę należy brać jastrzębie wzmianki z BoE w czwartek i przejściowo negatywny wzrost zmienności w piątek. Jeśli BoE zasugeruje gotowość do redukcji QE, GBP/USD może skoczyć ponad 1,40, ale niepewność wyniku wyborów grozi szybką realizacją zysków. Jakiekolwiek osłabienie funta w reakcji na wygraną SNP powinna być wykorzystywana jako lepszy punkt wejścia w długie pozycje w oparciu o pozytywną korelację funta z trendami reflacyjnymi i globalnym ożywieniem gospodarczym.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne