Frank zdumiewająco słaby

EUR/CHF przekroczył dziś 1,10, pierwszy raz do grudnia 2019 r. Kurs franka do złotego spadł poniżej 4,10 pierwszy raz od grudnia zeszłego roku, neutralizując słabość złotego względem innych walut (EUR/PLN > 4,51).
Brak konkretnej informacji inicjującej osłabienie wskazuje na wpływ przepływów portfelowych, co jest dość częstym zjawiskiem na koniec okresów rozliczeniowych (koniec miesiąca), ale każe zadać pytanie, co teraz uległo zmianie, że skłania inwestorów do zmiany alokacji?
Frank jest bezpieczną przystanią z największym skupieniem uwagi na rynek europejski. Innym zjawiskiem ostatnich dni w obrębie Europy jest silna aprecjacja funta na fali optymizmu związanego z luzowaniem restrykcji w Wielkiej Brytanii i otwieraniem gospodarki. Rynek otrzymał sygnał do redukowania premii za ryzyko na GBP, która była ciągnięta od wielu miesięcy przy nakładaniu się negatywnego wpływu lockdownów i obaw o skutki brexitu. Zabezpieczenie przez deprecjacją funta mogło częściowo być realizowane poprzez długie pozycje w CHF.
Ale dotychczasowa stabilność EUR/CHF sugeruje szerszy kontekst ostatniego zrywu słabości franka. Potwierdzenie skuteczności programu szczepień w Wielkiej Brytanii jest ekstrapolowane na podobne rezultaty w reszcie Europy i implikuje, że wkrótce także i w Eurolandzie będzie dochodzić do łagodzenia obostrzeń. W efekcie w skalic całego kontynentu obniżają się obawy o wpływ pandemii i dochodzi do rozbudzenia oczekiwań na przyspieszenie ożywienia gospodarczego. To razem oferuje świeży impuls do wychodzenia z bezpiecznych pozycji (m.in. w CHF). W rezultacie rajd funta mógł przełamać opór przed ograniczeniami pozycji we franku. Także w kontekście oceny perspektyw strefy euro.
Gdzie ruszymy dalej? W średnim terminie zakładany wzrosty EUR/CHF. Bardziej sprzyjające warunki ekonomiczne w Europie i mniejsza awersja do ryzyka powinny skutkować malejącym apetytem na bezpieczne przystanie. Odbicie gospodarcze w strefie euro oraz wyciszenie ryzyk brexitu tworzą argumenty za osłabieniem CHF.
EUR/CHF podszedł pod opór 1,1058 wyznaczony po szczycie z października 2019 r. Kurs jest w fazie dynamicznych wzrostów, ale jeśli dziś opór nie zostanie przełamany, przekonanie do kontynuacji zwyżki wyraźnie spadnie. W obliczu nerwowej zmienności na rynku akcji pozostaje potencjalny urok w kupowaniu bezpiecznego franka, więc przestrzegalibyśmy przed szybkim cofnięciem w kierunku ostatniego poziomu opór 1,0914. Dalsze wzrosty otwierają drogę do 1,1144 (minimum z marca 2019 r.).
EUR/CHF - wykres 1D; Źródło: TMSDirect
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne