Fed przed decyzją: Co dalej z obligacjami?

Poranne   •   17-12-2024 10:48
Przed środowym posiedzeniem Rezerwy Federalnej (Fed) rynki finansowe są niemal pewne trzeciej z rzędu obniżki stóp procentowych o 0.25 punktu procentowego. Prawdopodobieństwo tego ruchu wynosi ponad 90%, a nowe stopy procentowe mają znaleźć się w przedziale od 4.25 do 4.5%. Tradycyjnie obniżki stóp procentowych sprzyjają wzrostowi cen obligacji, a tym samym spadkowi ich rentowności. Tymczasem amerykański rynek obligacji zachowuje się odwrotnie – rentowność 10-letnich papierów skarbowych wzrosła powyżej 4.4%, choć jeszcze we wrześniu wynosiła 3.7%.
Fed przed decyzją: Co dalej z obligacjami?

Skąd taka sytuacja? W okresie letnim inwestorzy zakładali, że Fed będzie agresywnie ciąć stopy procentowe, co spowodowało wzrost cen obligacji i spadek ich rentowności. Z czasem okazało się jednak, że Rezerwa Federalna nie będzie działać tak szybko i zdecydowanie, jak zakładano. Mocna gospodarka i utrzymująca się inflacja zmuszają Fed do ostrożności. Dane z rynku pracy pokazują, że zatrudnienie utrzymuje się na stabilnym poziomie, a zyski firm wciąż rosną, co świadczy o sile amerykańskiej gospodarki. Dodatkowo inflacja, choć znacząco spadła z rekordowych poziomów, wciąż utrzymuje się blisko 3%. Ostatnie odczyty wskazują, że dalsze obniżanie inflacji może być trudne, co komplikuje sytuację Fed, który nie może pozwolić sobie na zbyt szybkie poluzowanie polityki pieniężnej z obawy o ponowną presję cenową.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wzrost rentowności obligacji są rosnące wydatki fiskalne. Większe potrzeby pożyczkowe rządu, związane między innymi z inwestycjami infrastrukturalnymi i programami społecznymi, skłaniają inwestorów do żądania wyższej premii za ryzyko. Wyższa podaż obligacji rządowych dodatkowo podnosi ich rentowności.

Pomimo tych wyzwań obecne poziomy rentowności tworzą atrakcyjne możliwości dla inwestorów. Obligacje skarbowe oferują rentowność w przedziale 4.0–4.4%, co stanowi ciekawą alternatywę dla rynku akcji, gdzie roczne zwroty dla indeksu S&P 500 prognozowane są na niespełna 5% w kolejnej dekadzie. Dla inwestorów szukających nieco wyższych zwrotów interesujące mogą być obligacje korporacyjne klasy inwestycyjnej, które przy ratingu BBB oferują rentowność na poziomie 5.3%.

Choć rynek obligacji stoi obecnie w obliczu wyzwań, wyższe rentowności sprawiają, że stają się one realną alternatywą dla akcji. Stabilność cen oraz atrakcyjne kupony obligacyjne zachęcają do dywersyfikacji portfela w stronę papierów dłużnych. Obligacje skarbowe oraz papiery korporacyjne klasy inwestycyjnej mogą stanowić dobry wybór dla osób preferujących stabilne i przewidywalne dochody. Jednocześnie bardziej ryzykowne segmenty, takie jak obligacje śmieciowe czy „fallen angels”, oferują wyższe stopy zwrotu, ale wiążą się z większą zmiennością.

W środę decyzja Fed będzie kluczowym momentem dla rynków. Chociaż obniżka stóp jest niemal pewna, inwestorzy czekają na komunikat dotyczący dalszych działań w 2025 roku. Wciąż pozostaje pytanie, czy Fed zdecyduje się trzymać rygorystycznie celu inflacyjnego na poziomie 2.0%, czy też nieformalnie zaakceptuje wyższą inflację bliższą 3.0%. Odpowiedź na to pytanie zadecyduje o przyszłej dynamice rentowności na rynku obligacji i ogólnej kondycji globalnych rynków finansowych.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Krzysztof Kamiński
Krzysztof Kamiński

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.