Emocje na trzech frontach

Poranne   •   10-04-2019 09:49
Po dwóch dniach flauty przyszedł czas na wstrząsy, a przynajmniej takie są rynkowe nadzieje w obliczu wydarzeń, które są przed nami. EUR czeka na wynik posiedzenia EBC, USD ma inflację CPI i minutki FOMC, a GBP obserwuje nadzwyczajny szczyt UE ws. brexitu. Oczekiwania są zbudowane, więc w teorii powinno się obyć bez zaskoczeń.
Emocje na trzech frontach

Ostatnim razem w marcu prezes EBC Mario Draghi zaprezentował wyraźne gołębi przekaz, który zaskoczył rynek i przyniósł przecenę euro o ponad 1 proc. Bank nie tylko poinformował o przedłużeniu programu tanich pożyczek dla banków komercyjnych (TLTRO), ale także przedłużył forward guidance o 3 miesiące i teraz deklaruje utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie co najmniej do końca 2019 r. Jednocześnie mocno zostały ścięte prognozy inflacji i wzrostu. Od czasu marcowego posiedzenia dane z europejskiej gospodarki pozostawały co najwyżej mieszane, zatem Radzie Zarządzającej EBC pozostaje strategia wait-and-see. Potencjalnym ryzykiem jest, czy presji inflacyjnej może być kwestią palącą dla decydentów na tyle, że nie będą chcieli zwlekać z łagodzeniem nastawienia, nawet jeśli ma się to tylko ograniczać do werbalnych ostrzeżeń. Jeśli do komunikatu wróci stwierdzenie, że „stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie lub niżej” (nawet jeśli EBC nie będzie się kwapić do faktycznej obniżki), byłoby to mocne zaskoczenie, które wyraźnie uderzyłoby w EUR. Draghi w marcu zaskoczył i zbił EUR o ponad 1 proc. To pokazuje, jaka jest wrażliwość nieprzygotowanego rynku.

Pytaniem jest, czy EBC ma interes w potęgowaniu swojej gołębiości i czy rynek faktycznie uwierzy w gotowość banku do obniżek? Jakkolwiek w pierwszej reakcji nie będzie miało sensu walczyć z rynkiem sprzedającym euro, tak w końcowym rozrachunku może być to fałszywy ruch. Nie jest tajemnicą, że arsenał EBC jest mocno ograniczony i dalsze obniżki mocno uwierałyby jastrzębich członków Rady, szczególnie że w kolejnych miesiącach zaczną oni mieć decydujące zdanie (dla głównego ekonomisty Praeta kwietniowe posiedzenie jest ostatnim; kadencja Draghiego kończy się w październiku). Z drugiej strony dla dobra oczekiwań inflacyjnych EBC może zaryzykować złagodzenie komunikatu, z którego potem się wycofa. Zdaje się, że taką strategię przyjął RBA i RBNZ i to pomaga utrzymać AUD i NZD w ryzach. Moim zdaniem EUR/USD nie ma dużo miejsca do osłabienia i może być szybko ratowany jeszcze przed 1,12.

Dodatkowym elementem dla huśtawki EUR/USD są CPI z USA i minutki z FOMC. Wokół danych występuje asymetria reakcji: wyższy odczyt nie przekona inwestorów, że Fed nagle wróci do podwyżek, ale niższe figury będą wodą na młyn dla wieszczących obniżki jeszcze przed końcem roku. Możliwe też, że w protokole z marcowego posiedzenia FOMC uczestnicy rynku będą bardziej wrażliwi na dyskusję o warunkach koniecznych dla Fed do przejścia do obniżek. W sytuacji słabszych od prognoz danych o inflacji, oczekiwania na gołębi przekaz Fed zaczną się budować jeszcze przed wieczorem.

Wreszcie dziś spełnione mogą być nadzieje, by na kilka miesięcy uda zapomnieć o ryzyku bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. O 12:00 startuje nadzwyczajny szczyt przywódców państw członkowskich, gdzie najbardziej prawdopodobna jest zgoda na przedłużenie procesu negocjacyjnego do 1 kwietnia 2020 r., ale w elastycznej formie, tzw. FLEXtension - Wielka Brytania będzie mogła starać się o skrócenie tego terminu, jak tylko Izba Gmin zaakceptuje porozumienie ws. wyjścia z Unii. Rynek GBP czeka na ostateczną decyzję (gdy w sprawie brexitu nic nigdy do końca nie jest pewne), ale odsunięcie wizji bezumownego brexitu powinno przynieść rajd ulgi. Do czasu, aż znowu coś się nie skomplikuje.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.