EMFX: słabość w regionie CEE

W czwartek przed południem kurs eurodolara spada poniżej 1,16 (poziomy wyjściowe), co niekorzystnie wpływa na apetyt na bardziej ryzykowne waluty krajów rozwijających się.
Notowania zarówno korony czeskiej i węgierskiego forinta, pomimo jastrzębich działań tamtejszych banków centralnych, znalazły się pod presją sprzedaży. Władzom monetarnym nie udaje się hamować inflacji, co pogłębia ujemne stopy procentowe i zniechęca do posiadania ekspozycji na region. Obie instytucje zapowiadają kontynuację podwyższania kosztu pieniądza, co będzie studziło gospodarkę, a ponieważ wzrost cen nie hamuje, to sentyment wokół walut nie jest najlepszy. Notowania EUR/CZK oscyluje wokół 25,7, przy kwotowaniach EUR/HUF w okolicy 363 pkt.
Na krajowym podwórku trwa wyprzedaż złotego. Niekorzystne otoczenie polityczne nie pomaga walucie w odreagowaniu ostatnich spadków. Sytuacja na linii Warszawa-Bruksela staje się jeszcze bardziej napięta po wyroku TSUE zasądzającym grzywnę w wysokości 1 mln euro dziennie za działalność Izby Dyscyplinarnej. Wprawdzie premier Morawiecki zapowiadał w europarlamencie likwidację Izby, ale dotychczas nie złożono stosownego projektu.
Na pierwszym planie pozostają jednak czynniki monetarne. W piątek poznamy dane o inflacji, a kontynuacja wzrostu cen jest pewna. To pogłębia już i tak silnie ujemne realne stopy procentowe, ale również podsyca oczekiwania inwestorów na szybszą normalizację polityki pieniężnej. Rada już raz podniosła stopy w październiku, ale rynek wyraźnie ma apetyt na szybką kontynuację ruchu. W RPP rośnie liczba osób, dla których kontynuacja cyklu jest scenariuszem możliwym. Najbliższe posiedzenie odbędzie się 3 listopada, a więc tuż po odczycie inflacji, a także tuż po długim weekendzie. Przypominam jednak, że inne rynki będą w poniedziałek pracować, a więc handel na złotym będzie się odbywał. Na środę (dzień posiedzenia) zaplanowano również konferencję prezesa Glapińskiego. Taki ruch odczytuję pozytywnie, jako chęć poprawy komunikacji z rynkiem, która w ostatnim czasie mocno szwankowała. W czwartek rynek patrzy jednak na złotego mocno sceptycznie. Przed południem kwotowany jest on następująco: 4,63 za euro, 3,9960 za dolara oraz 5,4910 względem funta szterlinga.
Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne