EBC “luzuje”. Rynek oczekuje mocniejszej obniżki w grudniu

Podczas poprzedniej konferencji we wrześniu, można było odnieść wrażenie, że EBC obniży stopy procentowe dopiero w grudniu. Opublikowane w międzyczasie dane na temat PMI a także tempa inflacji spowodowały, że Rada zmieniła zamiary, co było zasugerowane przez Christine Lagarde w wystąpieniu w Parlamencie Europejskim. Jak zakomunikowano tak zrobiono i aktualnie stopa refinansowa w strefie euro wynosi 3,4 proc. a depozytowa 3,25 proc. To trzecia redukcja kosztu pieniądza w tym roku. Rynek oczekuje kolejnych mocniejszych obniżek.
Dziennikarze na konferencji prasowej chcieli uzyskać odpowiedź, czy w przyszłości decyzje o cięciach będą podejmowane jedynie na posiedzeniach kiedy dostępne będą najnowsze projekcje makro czy może jednak instytucja będzie podejmować działania na każdym, planowanym spotkaniu. Lagarde odpowiedziała trochę wymijająco, nie chcąc się zobowiązywać do z góry ustalonej ścieżki cyklu. Więc usłyszeliśmy „wyświechtane” już zdanie, o decyzjach podejmowanych z posiedzenia na posiedzenia w oparciu o dane makro. Rynek nie byłby jednak sobą, gdyby nie zaczął mocniejszych spekulacji. Po konferencji wzrosło prawdopodobieństwo redukcji stóp w grudniu o 50 pb prawie do 60 proc. co jest dużą zmianą, ponieważ jeszcze dwa dni wcześniej taki scenariusz w ogólnie nie był brany pod uwagę.
EBC zatem będzie dalej „luzować” a coraz silniejsza zależność od danych będzie powodować, że euro będzie mocniej wahliwe w czasie publikacji kluczowych „figur”. Aby nie doszło do obniżki na każdym posiedzeniu, wskaźniki wyprzedzające musiałyby się ożywić, a faza niskich wzrostów cen konsumpcyjnych związanych z energią musiałaby się zakończyć. Wskaźniki „core” są wspierane przez płace, które wciąż rosną znacznie szybciej niż jest to zgodne z celem inflacyjnym EBC. Ta silna presja kosztowa powinna ponownie zwiększyć inflację bazową w średnim okresie.
Kurs EUR/USD osiągnął poziom bliski 1,08. Na głównej parze walutowej od końca września obserwujemy dość dynamiczny impuls spadkowy. Formacja podwójnego szczytu, która widoczna jest na wykresie o interwal dziennym, już wcześniej skutecznie sugerowała możliwe spadki. Kluczowe było przełamanie potencjalnej „linii szyi”, która przebiega w granicach poziomu 1,10. Najbliższym wsparciem horyzontalnym wydaje się być pułap 1,0780 – 1,08 a nieco niżej przebiega linia trendu wzrostowego, łącząca minima z października 2023 roku oraz kwietnia i czerwca bieżącego.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne