EBC i Fed: czego możemy się spodziewać w grudniu?

Opinie   •   25-11-2022 14:05
Kiedy coraz wyraźniej widać, że szczyt inflacji w USA jest za nami, bardziej niż kiedykolwiek rynek zaczyna oczekiwać spowolnienia tempa podwyżek stóp przez Fed. EBC w ostatnim czasie dwukrotnie z rzędu podnosił koszt pieniądza o 75 punktów bazowych. Tym razem ruch również będzie prawdopodobnie nieco mniejszy, choć potwierdzenia tego należy szukać w przyszłotygodniowych odczytach inflacyjnych.
EBC i Fed: czego możemy się spodziewać w grudniu?

Fed

W grudniu Fed prawdopodobnie wykona kolejny restrykcyjny ruch, ale tym razem będzie on mniejszy i wyniesie 50 pb. W przypadku dwóch pierwszych posiedzeń w przyszłym roku zakładamy skromne podwyżki o 25 pb i oczekujemy, że koniec cyklu wypadnie w okolicach 5 proc. Następnie należy zakładać, że Rezerwa Federalna wykona pauzę kilkumiesięczną, o ile dane na temat CPI będą dalej się korygować.

Kilku przedstawicieli FOMC założyło, że szczyt stóp będzie nieco wyższy niż wcześniej zakładano, biorąc pod uwagę utrzymującą się wysoką inflację. We wrześniowej projekcji uczestnicy spotkania średnio oczekiwali stopy procentowej na poziomie 4,6%proc. do końca 2023 roku. Zaktualizowane projekcje zostaną opublikowane po kolejnym posiedzeniu Fed, które odbędzie się 14 grudnia.

Rynek w pewnym momencie może zacząć grać pod obniżki stóp, które są możliwe ale najwcześniej pod koniec 2023 lub na początku 2024 roku. Taki scenariusz nie będzie powodował dalszej aprecjacji USD i zakładamy, że w przyszłym roku waluta amerykańska wykona większą korektę.

Główna stopa procentowa w USA oraz wskażnik PCE core, źródło: Bloomberg

EBC

Jeśli chodzi o EBC to na grudniowym posiedzeniu realna jest mniejsza podwyżka (50 pb) niż ostatnio (75 pb). Wskazują na to wypowiedzi wielu członków Rady. Główny ekonomista EBC Lane zasugerował zmniejszenie tempa podwyżek stóp, ponieważ depozytowa jest teraz bliżej stopy neutralnej. Podkreślił, że "im więcej już zrobiliśmy, tym mniej musimy zrobić". Zdaniem portugalskiego bankiera Centeno, EBC powinien nie tylko zwolnić tempo podwyżek, ale także wysłać jasną "narrację", że zmiany o 75 punktów bazowych nie są normą, ponieważ inflacja prawdopodobnie osiągnie szczyt w tym kwartale.

Prawdopodobny jest scenariusz, w którym europejska instytucja wykona podobny ruch na początku przyszłego roku a następnie zmniejszy skale zacieśniania i wykona 2 ruchy o 25 pb każdy. Będzie to oznaczać, że refinansowa stopa wiosną wyniesie 3,5 proc. a depozytowa urośnie do 3 proc. Wpływowi członkowie rady, tacy jak Villeroy, chcą podnosić stopy aż do spadku inflacji bazowej. EBC spodziewa się jedynie łagodnej recesji, która w ograniczony sposób wpłynie na zmniejszenie dynamiki wzrostu cen. Dlatego też podwyżki stóp w pierwszym kwartale 2023 powinny być kontynuowane.

Główna stopa procentowa w strefie euro oraz wskażnik inflacji HICP, źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.