Dolar umocnił się jedynie na chwilę?

Poranne   •   11-04-2023 09:27
Europa wraca do handlu po długim świątecznym weekendzie. Na wczorajszej sesji główna para walutowa dość dynamicznie spadła w okolica 1,0830 co mogło wynikać z faktu, że główne ośrodki handlu walutami (szczególnie Londyn) były wczoraj zamknięte. Obecnie kurs EUR/USD ponownie rośnie i „wymazuje” chwilowe osunięcie.
Dolar umocnił się jedynie na chwilę?

Piątkowe dane NFP sugerują, że spowolnienie gospodarcze, które nadchodzi w wyniku dynamicznych podwyżek stóp przez Fed, będzie prawdopodobnie jedynie umiarkowane. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła 236 tys. co było bliskie rynkowemu konsensusowi. Zaskoczeniem był spadek stopy bezrobocia do 3,5 proc.  Widać co prawda lekkie pogorszenie w danych o zmianie zatrudnienia, co sugerowała już kilka dni wcześniej ankieta JOLTS, ale liczby są wciąż solidne i pozwolą Rezerwie Federalnej na podjęcie kolejnego restrykcyjnego kroku w maju.

Z reguły jest tak, że recesja staje się znacząca w wyniku wzrostu stopy bezrobocia, która to wywiera presję na popyt prywatny, potęgując tym samym początkową słabość gospodarki. Jak na razie oficjalne dane pokazują, że nic takiego nie następuje. Rynek pracy jest bardzo odporny. Pomimo tego faktu USD nie umacnia się znacznie. Spowolnienie gospodarcze, któremu towarzyszy stosunkowo silny rynek pracy, może nadal być klasyfikowany jako recesja, ale będzie być może miało mniejsze znaczenie dla kursu USD. Dzieje się tak dlatego, że recesja nie będzie głęboka i przez to będzie wymagała mniejszej ilości dostosowań w polityce monetarnej

Można powiedzieć, że USD ma problemy z aprecjacją mimo, że na rynku istnieje wiele czynników, które pozytywnie powinny wpływać na „zielonego”. Jednym z nich jest rosnąca cena ropy naftowej, która sprawia, że tzw. „terms of trade” USA ulegają poprawie. Kolejnym jest Fed, który wydaje się być bardziej zdeterminowany do utrzymania restrykcyjnej polityki pieniężnej dłużej niż zakłada to obecnie rynek. Do tego dochodzi kombinacja perspektyw gospodarczych i inflacyjnych.

Dla kursu EUR/USD z pewnością istotny będzie jutrzejszy odczyt CPI oraz minutki Fed-u. Inflacja zasadnicza w relacji rok do roku wg konsensusu ma spaść do 5,2 proc. z poziomu 6 proc. miesiąc wcześniej. Prognozy pokazują jednocześnie wzrost bazowego wskaźnika do 5,6 proc. z 5,5 proc. poprzednio. Rynek może również reagować na zapiski z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, choć pole do zmiany interpretacji poglądów członków FOMC jest mocno ograniczone. Teoretycznie niższe od oczekiwań liczby dotyczące cen konsumpcyjnych powinny powodować, że USD ponownie się osłabi. Notowania eurodolara wciąż znajdują się na wzrostowej ścieżce, pomimo tego chwilowego umocnienia USD. Struktura coraz wyższych szczytów i dołków na wykresie nie została zanegowana, co sugeruje, że osiągnięcie poziomu 1,1 jest bardzo realne i jedynym pytaniem jest to, kiedy to nastąpi.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.