Czy Turcja znów obniży stopy?

Poranne   •   18-11-2021 09:23
Bank centralny Turcji dziś podejmie decyzję co dalej ze stopami procentowymi. Mediana konsensusu zakłada obniżkę stopy benchmarkowej o 100 bps z 16 proc. do 15 proc. W ostatnich czasie doszło do załamania liry tureckiej. Waluta dynamicznie osłabia się ze względu na oczekiwania dalszego luzowania polityki monetarnej. Inflacja wynosi niespełna 20 proc. Mimo to polityka Erdogana wydaje się być nieugięta.
Czy Turcja znów obniży stopy?

Spadek wartości liry jedynie wzmacnia dynamikę inflacyjną. Można powiedzieć, że to swego rodzaju sprzężenie zwrotne. Prezydent Erdogan powtórzył wczoraj na spotkaniu grupy parlamentarnej AKP, że będzie walczył z wysokimi stopami procentowymi tak długo, jak będzie rządził. Wszystko wskazuje na to, że bank centralny czuje presję dyktatora i mimo „szalejących” cen zostanie dziś podjęta decyzja o obniżce. Z drugiej strony prezes banku przyznał, że instytucja ma prawo do podejmowania własnych decyzji. Te słowa mogą być postrzegane jako upoważnienie do tymczasowego wstrzymania się z działaniami dopóki sytuacja nie unormuje się. Osobiście uważam, że wielokrotnie pokazana w Turcji, że bank centralny jest silnie zależny od rządzących i to tak naprawdę politycy podejmują ostateczną decyzję w sprawie prowadzonej polityki pieniężnej.

Przypomnijmy, że w marcu bieżącego roku Erdogan zwolnił dotychczasowego prezesa banku Naci Agbala. Ówczesny bankier zdołał w pewnym stopniu przywrócić wiarygodność tureckiej instytucji poprzez podjęcie walki z inflacją. Otrzymaliśmy wówczas trzy podwyżki stóp, z których każda byłą większa od oczekiwań. To te działania w głównej mierze nie spodobały się prezydentowi Turcji.

Sytuacja wygląda tak, że to Erdogan dyktuje co ma robić TCMB a następnie ocenia bank za sukcesy w kontrolowaniu inflacji. Jeśli natomiast inflacja przyspieszy z powodu słabszej liry, wina wówczas jest przypisywana bankowi centralnemu. Sytuacja jest kuriozalna a standardy działania banku centralnego są całkowicie odmienne od tych, które panują w krajach rozwiniętych. Tak czy inaczej do kolejnego osłabienia liry tureckiej prawdopodobnie dojdzie po raz kolejny. Jeśli TCMB nie obniży stóp, waluta może znaleźć się pod presją ze względu na prawdopodobną reakcję Erdogana. Z drugiej strony jeśli dojdzie do obniżenia kosztu pieniądza, lira również ulegnie deprecjacji, bez względu na to jak duży będzie to ruch.

Na rynku surowców energetycznych widać dużą presję na cenach ropy naftowej. Korekta w notowaniach pogłębia się a wszystko za sprawą publikacji raportu miesięcznego Międzynarodowej Agencji Energetycznej, z którego wynika, że w 2022 roku zobaczymy wysoką nadpodaż. Nadwyżka wzrośnie z 1 mln baryłek dziennie w pierwszym kwartale do prawie 3 mln baryłek w czwartym. Do tego dochodzi groźba uwolnienia rezerw strategicznych w USA. WTI spada do horyzontalnego wsparcia technicznego w okolicach 76,50 USD a brent kosztuje obecnie ok 79,5 USD. Spadki mogą się jeszcze pogłębić.

Na złotym widać wyhamowanie wyprzedaży. EUR/PLN aktualnie spada poniżej 4,65. Osobiście uważam, że jest możliwe podejście pod 4,6750 i dopiero wówczas możemy liczyć na ruch aprecjacyjny. Wiele jednak będzie zależeć od czynników globalnych (w mniejszym stopniu od  krajowych). Odreagowanie EUR/USD może wpłynąć na umocnienie PLN.  

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.