Czy to początek wyprzedaży na rynkach akcji czy jedynie jednodniowy "risk-off"?

Poranne   •   04-02-2025 06:43
Działania Trumpa nabierają rozpędu. Pomimo miesięcznego okresu zawieszenia, nowe cła na Kanadę, Meksyk oraz Chiny zaczną niebawem obowiązywać. Prezydent USA chce także skierować swoją „broń” w stronę Unii Europejskiej, co wg niego może nastąpić „niedługo”. Istnieje poważne ryzyko eskalacji międzynarodowej wojny handlowej co może doprowadzić do osłabienia globalnej gospodarki i zwiększenia inflacji. Indeks strachu VIX urósł wczoraj do poziomu ponad 20 proc.
Czy to początek wyprzedaży na rynkach akcji czy jedynie jednodniowy "risk-off"?

Donald Trumpa ogłosił stan wyjątkowy  i powołał się na nadzwyczajne zagrożenie ze strony nielegalnych imigrantów i narkotyków, gdzie głównie chodzi o śmiercionośny fentanyl. W konsekwencji zostały ogłoszone oficjalnie poziomy nowych taryf celnych. Mają one dotyczyć importu z Kanady oraz Meksyku (25 proc.), importu z Chin (10 proc.) oraz importu energii z Kanady (10 proc.) Dodatkowo niebawem mogą zostać wprowadzone taryfy, które będą obowiązywać microchipy, leki, stal, aluminium oraz miedź, ropę i gaz. Ostrzeżenie zostało wysłane również w kierunku Europy. Unia Europejska może być pewna podobnych zaostrzeń warunków w handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Na razie jednak nie wiemy jak odległy jest to termin.

Pamiętajmy, że Kanada oraz Meksyk to kluczowi partnerzy handlowi USA w ramach USMCA.  Państwa te odpowiadają za prawie 30 proc. importu Stanów Zjednoczonych. Z kolei Państwo Środka odpowiada mniej więcej za ponad 13 proc. amerykańskiego importu. Oznaczać to będzie, że ponad 40 proc. towarów sprowadzanych do USA będzie objętych dodatkowymi opłatami.

Rynek wczoraj zareagował impulsywnie, ponieważ zdał sobie sprawę, że nie ma już nadziei na to, że Trumpa nie zrealizuje swoich gróź wyborczych. Późniejsze polepszenie nastrojów ze względu na miesięczne opóźnienie prawdopodobnie jest jedynie chwilowym czynnikiem polepszającym nastroje na rynkach.

Decyzje Trumpa mogą robić wrażenie i powodować szeroką reakcję na rynku, ponieważ konsekwencje jego działań będą odczuwane szeroko na wielu kontynentach. Kanada do tej pory była bliskim sojusznikiem USA i jednym z największych partnerów handlowych. Duża ilość ciężkiej ropy naftowje jest importowana do rafinerii na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych, których produkcja jest zaprojektowana pod ten gatunek surowca. Również cała infrastruktura jest dostosowana do tego rodzaju ropy.  Dlatego też Trump zdecydował się na mniejszy poziom ceł, prawdopodobnie dlatego aby ograniczyć negatywne skutki dla amerykańskiej gospodarki.

Ucierpi prawdopodobnie rynek motoryzacyjny w USA. Koncerny samochodowe i dostawcy części od lat inwestują w Meksyku a tamtejsze fabryki są mocno powiązane z amerykańskimi łańcuchami dostaw oraz produkcji. Szybka zmiana tych łańcuchów będzie trudna do zmiany.

Bez wątpienia ostatnie wydarzenia powodują wzrost ryzyka globalnej wojny handlowej. Światowe koszty produkcji i importu wzrosną co może osłabić popyt. Podbicie inflacji to tylko kwestia czasu. Z tego powodu Fed jeszcze bardziej może wstrzymać się z kolejnymi obniżkami stóp procentowych. Niewykluczone są cła odwetowe, które bezpośrednio „uderzą” w amerykańskich eksporterów. Prawdopodobnie stosunki na linii USA i UE zostaną jeszcze mocniej wystawione na próbę.

Późniejsza informacja o „zawieszeniu” na miesiąc wprowadzenia nowych opłat spowodowała, że rynek ponownie (prawdopodobnie przez chwilę) ma nadzieję na łagodniejszą formę tych przedsięwzięć. Kluczowe będą kolejne dni oraz negocjacje. Podwyższona zmienność na rynkach będzie nam jednak towarzyszyć.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.