Czy inflacja wpłynie na dolara?

Poranne   •   14-09-2021 09:22
Dziś w centrum uwagi są dane na temat cen konsumenckich w Stanach Zjednoczonych. Odczyt będzie dotyczył sierpnia. Prognozowany jest nadal wysoki poziom. Dane będą jednak napędzane przez efekty specjalne, które również odcisnęły swoje piętno w poprzednich miesiącach. Fed uważa, że czynniki specjalne podbijające wskaźniki to efekt przejściowy, zatem reakcja USD może być ograniczona. EUR/USD odbija z okolica 1,1770.
Czy inflacja wpłynie na dolara?

Prognozy rynkowe pokazują wzrost CPI w relacji rok do roku o 5,3 proc. To wartość co prawda niższa od odczytu lipcowego, jednak nadal bez wątpienia bardzo wysoka. Oczekuje się, że bazowy wskaźnik wskaże dynamikę na poziomie 4,2 proc. Pomimo stałej retoryki banku centralnego USA o przejściowym charakterze inflacji, wyższa zmienność na parach z dolarem powinna pojawić się w okolicach godziny 14:30. Wszystkie odczyty wyższe od konsensusu rynkowego powinny wpłynąć umacniająco na USD, gorsze od prognoz raczej spowodują deprecjację „zielonego”, przynajmniej w krótkim terminie. Odniesienie Fedu do dzisiejszych danych zobaczymy dopiero na najbliższym posiedzeniu, czyli za niewiele ponad tydzień. Wówczas być może dowiemy się, czy stanowisko Rezerwy Federalnej (że inflacja w przyszłym roku znacznie się obniży) w jakikolwiek sposób się zmieni. Dzisiejsze dane prawdopodobnie potwierdzą, że Fed wkrótce zdejmie nogę z gazu i ogłosi ograniczenie skupu aktywów. Fakt ten z pewnością jest w dużym stopniu już wyceniony przez rynek.

Wczoraj burzę medialną wywołały nieprawdziwe informacje, które spowodowały, że jedna z kryptoawalut (Litecoin) urosła o 35 proc. i po chwili oddała w całości wypracowany zysk. Widać, że „fake news” stanowią duży problem dla inwestorów. Informacja dotyczyła tego, że od października w internetowym sklepie Walmart będzie można płacić Litecion-em. News był potwierdzony przez agencję Reuters czy CNBC. To uwiarygodniło mocno przekaz. Kryptowaluta urosła na moment do poziomu ponad 230 USD, po czym po chwili wróciła ponownie w okolice 180 USD.  

Złoty kontynuuje ruch deprecjacyjny rozpoczęty podczas ubiegłotygodniowej konferencji przewodniczącego RPP. Kurs EUR/PLN ponownie testuje poziom 4,5520. To istotny techniczny opór, którego przełamanie może doprowadzić do jeszcze większej deprecjacji. Uważam, że nie bez znaczenia dla złotego będą jutrzejsze dane na temat inflacji z Polski. Na wczorajszym Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie mieliśmy ciekawą dyskusję na temat polityki pieniężnej pomiędzy profesorem Balcerowiczem, profesorem Belką i profesora Hausnere. Niestety prezes NBP, profesor Adam Glapiński nie przyjął zaproszenia. Gdyby jednak zagościł, byłaby szansa na to, aby uczestnicy rynku mogli wysłuchać merytorycznych argumentów potwierdzających słuszność prowadzenia polityki monetarnej w obecnym kształcie.

 

Wykres EUR/PLN, interwał dzienny, źródło: TMS Brokers

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.