Czekanie na cokolwiek

Dziś wieczorem prezydent USA Donald Trump ma się spotkać z wicepremierem Chin Liu He, co może przynieść finalne postanowienia kończące długie negocjacje handlowe między dwoma mocarstwami. Przez ostatnie dwa tygodnie rynki są karmione strzępami informacji, że rozmowy przynoszą postępy i uda się zawrzeć porozumienie przed terminem granicznym 1 marca, po którym groziłoby podwyższenie ceł na produkty z Chin. I jak to bywa na rynkach finansowych, plotki mogą znaczyć więcej niż fakty i finalne zawarcie porozumienia może nawet nie przynieść dużej reakcji, gdyż częściowo zostało już zdyskontowane. Z drugiej strony przez wiele miesięcy wokół wojen handlowych narosła spora dawka pesymizmu i negatywnych wizji względem globalnego ożywienia, więc zamknięcie tematu daje podstawy, by przychylniej spojrzeć na to, co może jeszcze przynieść ten rok. Tylko że jeśli rynek ma faktycznie wyceniać lepsze perspektywy globalnego wzrostu, przydałoby się potwierdzenie odbicia w danych. Tymczasem jesteśmy jeszcze w trakcie trawienia efektów spowolnienia z końca czwartego kwartału. Widać to było wczoraj w słabych wynikach indeksów PMI z Eurolandu, czy rozczarowującym odczycie indeksu Fed z Filadelfii. Stąd same nadzieje to za mało, by rozkręcić solidny rajd ryzyka, ale znów wystarczają, by uciąć spiralę strachu przed recesją. Z perspektywy tradingu to toksyczne środowisko, które nie pozwala budować długoterminowej strategii (no bo w którym kierunku?). EUR/USD, USD/JPY, AUD/USD – wszystko porusza się w trendzie bocznym, gdzie preferowaną strategią jest gra od bandy do bandy.
Nie sądzę, aby piątkowe publikacje mogły wiele odmienić. Indeks Ifo z Niemiec prawdopodobnie potwierdzi nie za bardzo optymistyczne wskazania z wczorajszego raportu PMI, ale rynek jest już na to przygotowany. Inflacja HICP z Eurolandu przejdzie bez echa, gdyż obecnie EBC bardziej martwi się siła ożywienia niż trendami cenowymi. W USA kilku członków FOCM będzie uczestniczyć w Forum Polityki Pieniężnej i mówić o docelowym poziomie bilansu Fed. Jednak po tym, jak w środę minutki Fed ujawniły, że prawie wszyscy członkowie zarządu Fed chcą zakończyć redukcję bilansu do końca roku, wpływ dzisiejszych przemówień na rynek będzie prawdopodobnie ograniczony. Po południu mamy też wystąpienie prezesa EBC Mario Draghiego, gdzie część rynku liczyłaby na wzmianki dotyczące nowego programu pożyczkowego dla banków komercyjnych. Jednak uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Bolońskiego nie jest chyba miejscem na ważne komunikaty dotyczące przyszłości polityki monetarnej.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne