COVID-19: aktualna sytuacja na świecie

W Niemczech 5 stycznia zarejestrowano o 20 proc. więcej zakażeń omikronem niż dzień wcześniej. W ciągu ostatnich siedmiu dni do RKI (Robert Koch Institut) zgłoszono ponad 250 000 zakażeń. Zachorowalność 7-dniowa wzrosła do 286 przypadków na 100 tys. mieszkańców. W ciągu najbliższych dni dowiemy się jak dużym obciążeniem dla systemu opieki zdrowotnej będzie wariant Omikron. Liczba przyjęć do szpitali nie wzrosła jeszcze w dużym stopniu.
W innych krajach europejskich liczba nowych zakażeń wzrosła do bardzo wysokich poziomów. We Francji 2 proc. ludności zaraziło się wirusem w ciągu ostatnich 7 dni. Podobna sytuacja jest w Wielkiej Brytanii. Na Wyspach pomimo ekstremalnego skoku w górę nowych zakażeń, liczba przyjęć do szpitali prawie nie wzrosła. Oznacza to, że nowy wariant mocniej się rozprzestrzenia jednak niesie ze sobą znacznie niższe ryzyko ciężkiej progresji choroby niż wariant Delta. We Włoszech wprowadzane są obowiązkowe szczepienia dla osób w wieku 50 plus. Będzie to obowiązywać od 15 lutego. Już teraz obowiązkowym szczepieniom podlegają nauczyciele i pracownicy służby zdrowia. Za nie stosowanie się do wytycznych grozić będą grzywny od 600 do 1500 euro.
Liczba nowych infekcji oraz osób wymagających hospitalizacji w ostatnich 7 dniach, Wielka Brytania, źródło: UK gov
Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Europie Wschodniej jest nadal stosunkowo niska. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że region ten dopiero niedawno charakteryzował się wysoką liczbą zakażeń i stosowano w nim bardziej rygorystyczne zasady postępowania z koronawirusem. Jednak to tylko kwestia czasu, zanim wariant Omikron spowoduje wzrost liczby infekcji również w tym regionie.
W USA obserwujemy znaczny przyrost infekcji. Wskaźnik zachorowalności w ciągu ostatnich 7 dni wzrósł do 1170. Jeszcze w połowie grudnia wynosił on zaledwie 250 zakażeń. Najbardziej dotkniętym stanem jest aktualnie New Jersey gdzie wskaźnik pokazuje 2300 nowych infekcji. Na Florydzie sytuacja jest niewiele lepsza (1800 osób). Lepiej radża sobie stany mniej zaludnione takie jak Idaho czy Montana. W Stanach Zjednoczonych wariant Omikron również powoduję mniejsza liczbę ciężkich przypadków choroby. Jednak duża skala infekcji i tak powoduje, że szpitale są mocno obłożone. Od końca listopada liczba pacjentów podwoiła się, przy czym gwałtowny wzrost nastąpił zwłaszcza w ostatnich tygodniach. Liczba osób hospitalizowanych jest nadal niższa od szczytowego poziomu sprzed roku.
Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób zatwierdziło wczoraj szczepienia przypominające szczepionką firmy BioNTech/Pfizer dla młodzieży w wieku od 12 do 15 lat.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne