Co zrobi Bank Anglii?

Poranne   •   05-08-2021 09:26
Przed jutrzejszym odczytem NFP (dane z amerykańskiego rynku pracy) rośnie napięcie. Wczorajsze słowa Richarda Claridy wywołały większą zmienność na dolarze. Tymczasem równie interesująco zapowiada się posiedzenie Banku Anglii. Zostanie także opublikowany kwartalny raport BoE nt. inflacji. Na „Wyspach” rosną ceny a dwóch członków MPC pod koniec lipca opowiedziało się za wcześniejszym skupem aktywów. Oznacza to, że GBP może być w centrum uwagi.
Co zrobi Bank Anglii?

W obliczu narastającej presji inflacyjnej niektóre banki centralne (Kanady oraz Australii) już rozpoczęły procesy normalizacyjne politykę monetarną. Mowa tu o ograniczania skupu aktywów. Ten sam temat będzie prawdopodobnie przedmiotem gorącej debaty na dzisiejszym posiedzeniu Banku Anglii. Przypomnijmy, że dwóch członków (Michael Saunders oraz Dave Ramsden) opowiadają się za wcześniejszym zakończeniem skupu, który ma trwać do końca grudnia (jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem). Inflacja w Wielkiej Brytania osiąga coraz wyższe poziomy. Odczyt czerwcowy zaskoczył i wyniósł 2,5 proc. Jest duża szansa, że BoE dokona korekty swoich prognoz inflacyjnych. Poprzednio bank widział szczyt na poziomie 2,5 proc., teraz może to być nawet 3 proc. Dalszy wzrost oczekiwań inflacyjnych może skutkować rosnącymi płacami, co mogłoby pogorszyć sytuację w średnim i długim terminie.  

Dwa głosy jastrzębie to jednak nadal zbyt mało, żeby diametralnie zmienić kurs polityki monetarnej. Jest zatem większa szansa na to, że obecny kształt jej pozostanie bez zmian (utrzymanie kluczowej stopy na poziomie 0,1 proc. i program QE do końca roku). Nadal większość członków MPC jest zdania, że wzrost cen to zjawisko o charakterze przejściowym. Liczą na to, że niebawem CPI wróci ponownie w okolice 2 proc. w średnim terminie. Dodatkowo program urlopów wypoczynkowych kończy się dopiero we wrześniu, więc dopiero po kilku miesiącach zobaczymy, jak naprawdę wygląda sytuacja na brytyjskim rynku pracy. W tym momencie jest zbyt wiele niewiadomych.   Na wyspach fala wirusa wydaje się słabnąć. Jest jednak za wcześnie na ogłaszanie opanowania pandemii, więc bank nie podejmie ryzyka zbyt wczesnego wychodzenia z QE.

Interesujące wydaje się to, czy BoE oficjalnie włączy ujemne stopy procentowe do swojego zestawu narzędzi. Również rynek będzie oczekiwał odpowiedzi na pytanie, gdzie zostanie ustalona dolna granica dla głównej stopy procentowej. Jest szansa na to, że bank przyjmie stanowisko redukcji swojego bilansu aktywów w pierwszej kolejności zanim znaczącą zacznie podnosić stopy procentowe.

Nie brakuje oczekiwać na jastrzębie sygnały ze strony BoE w reakcji na rosnącą inflację. Jest to scenariusz jednak mniej prawdopodobny. Większy wpływ może mieć debata na temat ograniczenia skupu i dolnej granicy stóp procentowych. Aktualnie kurs GBP/USD jest na poziomie 1,39. Kurs znajduje się w szerokiej konsolidacji pomiędzy 1,4220 a 1,3650.

Wczorajsza wypowiedź wiceprzewodniczącego Fed – Richarda Claridy – umocniła dolara, a tym samym spowodowała, że prawa EUR/USD ponownie osiągnęła poziom 1,1830. Przedstawiciel FOMC uważa, że Rezerwa Federalna powinna być w stanie rozpocząć podwyżkę stóp procentowych w 2023 roku. Uważa on, że warunku niezbędne do podniesienia docelowego przedziału dla stopy funduszy federalnych zostaną spełnione do końca 2022 roku. Spadki głównej pary walutowej zatrzymały aprecjację PLN, która trwa od kilku dni. EUR/PLN odbił od 4,5338 i urósł o ponad 1 grosz. Tym samym widzieliśmy silniejszą reakcję na USD/PLN. Para ta kwotowana jest aktualnie na poziomie 3,8380.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.