CAD: taniejąca ropa wywiera presję na walutę

Techniczne   •   20-07-2021 15:15
Notowania pary USD/CAD znalazły się wczoraj najwyżej od początku lutego tego roku. Od dołka z końcówki maja notowania urosły o ponad 6 proc. i niespełna 8 figur. Z tradingowego punktu widzenia zmienność na tej parze walutowej jest imponująca i stwarza dobre warunki do handlu. Ostatnia aprecjacja CAD-a to pokłosie taniejącej ropy naftowej oraz odwrót kapitału od walut surowcowych.
CAD CAD: taniejąca ropa wywiera presję na walutę

Negatywny sentyment na rynkach finansowych i spadające ceny surowców wywierają presję na CAD. Bank Kanady (BoC) nie był w stanie zapewnić wsparcia dla waluty w zeszłym tygodniu.  Zdecydował się on na obniżenie skupu aktywów o kolejny 1 mld CAD do 2 mld CAD i tym samym poczynił spory postęp w procesie „taperingu”. Krok ten był jednak oczekiwany przez rynek. Wobec utrzymującej się wysokiej niepewności co do zakresu ożywienia gospodarczego BoC nie widział powodów do zmiany swoich „forward guidance”. Mimo, że ceny w Kanadzie również wzrosły ostatnio bardziej znacząco, BoC, podobnie jak wiele innych banków centralnych, zakłada, że jest to zjawisko przejściowe. Bank centralny w dalszym ciągu sygnalizuje, zę pierwsza pdwyżka stóp jest możliwa nie wcześniej niż w II połowie 2022 roku. Cad nie otrzymaj „jastrzębiej” niespodzianki od BoC i cały czas wyprzedaż :Kanadyjczyka” jest napędzana przez czynniki zewnętrzne.

Z technicznego punktu widzenia, w średnim terminie, dynamiczne wzrosty USD/CAD powinny zostać zredukowane. Techniczna korekta to w tym momencie coś bardzo realnego. Na ten moment krótkoterminowo możliwa jest co prawda dalsza wędrówka na północ (tak wynika z układu świec na interwale H1), jednak dynamika wzrostów, która obserwujemy jest mało prawdopodobna do utrzymania. Przełamanie w ostatnim czasie 1,2650 aktywowało wiele zleceń Stop Loss i tym samym kapitulację krótkich pozycji. Od wczoraj kurs znajduję się w wąskiej konsolidacji 1,2780 a 1,2730.   

Z raportu CFTC wynika, że w tygodniu zakończonym 13 lipca na chicagowskiej giełdzie dynamicznie spadły długie pozycje w CAD i zwiększyły się pozycje „short. Nadal „longi” przeważają, lecz ich przewaga mocno została zredukowana. Jednocześnie z tygodnia na tydzień zagregowana pozycja w dolarze amerykańskim odnotowuje coraz mniejsze wartości ujemne, co oznacza, że zbliżamy się do momentu wyrównania sił na rynku.

Wykres USD/CAD, interwał D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.