Byleby wróciła zmienność

Wtorek kontrolę nad rynkami finansowymi przejęła awersja do ryzyka, która zepchnęła indeksy niżej, umocniła USD, posłała kapitał w kierunku obligacji skarbowych, a zabrała go od surowców i innych aktywów uważanych za ryzykowne. W tle nie cichną obawy o wpływ wariantu Delta aCOVID-19 na globalną gospodarkę. Mimo że są dowody wysokiej odporności na szczep wśród zaszczepionych, skuteczność szczepionek nie jest tak wysoka jak w przypadku innych typów wirusa. Przykre, że z tej części informacji stara się robić chwytliwe hasła medialne, zamiast skupić na ważniejszych faktach, jakimi jest niski odsetek konieczności hospitalizacji wśród zakażonych. Innym pretekstem do psucia nastrojów na rynkach są „potknięcia” we wskaźnikach koniunktury – niższe odczyty niemieckiego ZEW czy ISM z USA podsycają obawy, że globalne ożywienie osiąga swój szczyt. Wypychanie na pierwszy plan statystyk zakażonych wariantem Delta tylko napędza obawy o wzrost PKB na świecie. Z drugiej strony nierealnym jest, aby tempo ekspansji gospodarczej w nieskończoność pozostawało rekordowo wysokie i kiedyś musi nastać normalizacja, której nie powinno się demonizować. Nie zapominajmy, że PMI i ISM to wskaźniki porównujące sytuację względem poprzedniego miesiąca. Póki nie zobaczymy odczytów poniżej 50, dane dalej będą sugerować, że sektor się rozwija. Wczoraj ISM dla usług spadł „tylko” do 60,1.
Dziś kolejnego powodu, by uchronić rynki przed wakacyjnym marazmem, inwestorzy będą szukać w protokole z czerwcowego posiedzenia FOMC. W minutkach analizowane będzie, jak silne są jastrzębie głosy w komitecie. Interesujący jest pogląd na inflację i na ile członkowie Komitetu chcą przeciwdziałać ryzyku podwyższonych cen. Z drugiej strony czerwcowy raport NFP nie zaoferował pola manewru po stronie oceny szybkości poprawy sytuacji na rynku pracy i nie zmienił zbytnio oczekiwań co do terminu startu redukcji skupu aktywów. Stąd jakikolwiek apetyt na normalizację polityki mogli mieć jeszcze w połowie czerwca jastrzębi członkowie FOMC, w połączeniu z dziś dostępnymi danymi gospodarczymi znaczenie zapisów z posiedzenia mogło się zdeprecjonować.
Wtorkowy skok awersji do ryzyka na rynkach globalnych zatrzymał wcześniejszą aprecjację złotego. Mimo to EUR/PLN utrzymuje dotychczasowy zakres wahań i kurs pozostaje zakotwiczony przy 4,50. Nie sądzimy, aby w najbliższych dniach miałoby to ulec zmianie. Lokalnie rynek wyczekuje decyzji RPP (czwartek) i konferencji prezesa NBP (piątek).
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne