Brexit: umowa czeka na ratyfikację

Specjalne   •   30-12-2020 10:48
W środę dwie izby brytyjskiego Parlamentu będą debatować nad ratyfikacją umowy regulującej stosunku handlowe pomiędzy wyspami a Unią Europejską. Pewne jest, że do Parlament udzieli zgody na ratyfikację zapisów, ale dyskusja zapowiada się na burzliwą.
Brexit: umowa czeka na ratyfikację

Jak każdy kompromis, tak i ten pomiędzy UE a Wielką Brytanią, jest niewygodny dla obu stron. Wydaje się jednak, że o ile państwa członkowskie UE bez trudu przyjęły zapisy porozumienia, o tyle Parlament brytyjski, a raczej poszczególne frakcje w obu Izbach, z trudem przełkną uzgodnienia. Początkowo obie strony odtrąbiły sukces, ale wszyscy obserwatorzy życia politycznego i gospodarczego zdawali sobie sprawę, że to premier Johnson znajdzie się w najbliższych dniach pod ostrzałem. I to z każdej strony.

Naturalnymi krytykami tzw. umowy rozwodowej z Wielką Brytanią są politycznie oponenci Johnsona, którzy każdą umowę uważają za niekorzystną, gdyż opowiadają się za jak najbliższymi relacjami z Unią Europejską. Przeciwko umowie zagłosują zapewne przedstawiciele partii ze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Z tym jednak od początku liczył się Johnson.

To czego najbardziej obawiał się premier, to niezadowolenie członków własnej partii. Niestety dla Johnsona, obawy właśnie się materializują. Wielka Brytania przeceniła swoje zdolności negocjacyjne i z buńczucznych zapowiedzi wyszło niewiele. Na większości pól, brytyjscy negocjatorzy ponieśli porażkę, a premier musi teraz zaprezentować raczej niekorzystne z punktu widzenia wysp ustalenia, jako ogromny sukces. Z pewnością na taki zabieg nie dadzą się nabrać przedstawiciele eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej.

W ostatnich fazach negocjacji umowy, głównymi osiami sporu były trzy tematy: rybołówstwo, zbieżność regulacji oraz sposoby rozwiązywania przyszłych sporów. Wielka Brytania poniosła klęskę w rozmowach na każdy z trzech powyższych tematów.

Z zapowiadanych przez premiera Johnsona cięć unijnych połowów na brytyjskich wodach o 80 proc., wyszło jedynie ograniczenie o 25 proc. i to nie w ciągu trzech, a 5,5 roku. W praktyce oznacza to, że zgodnie z zapisami umowy, Wielka Brytania zwiększy wartość swoich połowów o 145 mln GBP od czerwca 2026 roku.

Na mocy umowy Wielka Brytania będzie zobowiązana do przestrzegania zasad uczciwej konkurencji, ale nie została zmuszona do przyjmowania unijnych regulacji w przyszłości, co można uznać za pewien sukces Londynu.

Rozstrzyganie sporów odnośnie zapisów umowy rozstrzygać będą… taryfy celne. Zgodnie z zapisami porozumienia kary będą mogły być nałożone na dowolny sektor, nawet jeśli spór będzie dotyczył zupełnie innego sektora. UE zostawiła sobie w rękach silne narzędzia, ponieważ umowa reguluje głównie handel towarami, a to nie on, lecz handel usługami jest dla Wielkiej Brytanii najważniejszy. W praktyce oznacz to, że Wielka Brytania niechętnie będzie łamać postanowienia umowy, obawiając się odwetu na usługach.

Z racji prawie pewnej zgody na ratyfikacje umowy, szterling łapie oddech. Kurs GBP/USD rośnie do 1,3580, a bardziej lokalnie, EUR/GBP spada do poziomu 0,9035.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.