Brexit bez postępów, ale nikt się tym teraz nie przejmuje

We wtorek czołowy brytyjski negocjator David Frost będzie dyskutował na temat porozumienia ze swoim unijnym odpowiednikiem Michelem Barnierem. Przez kolejne dwa dni około 50 urzędników z obu stron omówi szczegóły techniczne, zanim dwaj szefowie spotkają się ponownie w piątek rano. Kolejna runda rozmów zaplanowana jest na 2 października, choć według rzecznika brytyjskiego premiera Jamiego Daviesa „porozumienie może zostać osiągnięte jeszcze we wrześniu”. Mimo że nowa umowa handlowa jest potrzebna do 1 stycznia 2021 r., faktycznym deadline’m jest unijny szczyt w połowie października, aby państwa członkowie mogły zdążyć z ratyfikacją porozumienia. W przeciwnym wypadku od przyszłego roku Wielka Brytania utraci dostęp do jednolitego rynku unijnego, a przepływ towarów będzie podlegał pod surowe przepisy WTO. Zagrożony bezie też dostęp instytucji finansowych z Londynu do obsługi transakcji na rynku UE.
Nieoficjalne doniesienia z obu stron sugerują, że o szybki postęp w negocjacjach nie będzie łatwo. Trwa gra o to, która strona pierwsza ulegnie pod żądaniami strony przeciwnej. Dwa największe punkty sporne dotyczą dostępu statków UE do łowisk w Wielkiej Brytanii i tego, jak ściśle Wielka Brytania będzie musiała trzymać się zasad UE, aby zapewnić równe konkurencyjne warunki. UE uczyniła porozumienie w obu kwestiach warunkiem wstępnym jakiegokolwiek szerszego porozumienia handlowego. Każdemu z tematów przydzielono w tym tygodniu cztery dwugodzinne sesje, a dyskusje będą kontynuowane, gdy urzędnicy spotkają się w Londynie w przyszłym miesiącu.
Biorąc pod uwagę, że do października jest jeszcze relatywnie dużo czasu, wątpimy, aby najbliższe dni przyniosły pozytywne rozstrzygnięcia. Takie też są oczekiwania rynkowe oparte o będące już tradycją wszelkich negocjacji w unijnym gronie postanowienia na ostatnią chwilę. Z tego powodu inwestorzy aktualnie nie przywiązują większej uwagi do negocjacji. Nawet jeśli brak postępów podnosi ryzyko chaosu w prowadzeniu wymiany handlowej na przełomie roku, na tym etapie ciężko jest wycenić, jak duże będzie zamieszanie, do jakich obszarów relacji handlowych będzie się ograniczać i co najważniejsze z punktu widzenia FX, jak mocno uderzy w wymianę usług finansowych.
Zakładamy, że do października uda się uzgodnić umowę ramową, jednak wiele aspektów (m.in. dot. usług i inwestycji) przyszłej wymiany będzie skazane na surowe warunki oparte o zasady WTO. Nowe zasady współpracy będą nieść ze sobą szkodliwe konsekwencje dla trajektorii wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii, bardziej niż dla strefy euro. Będzie to balast, który będzie ciążył funtowi i utrzymywał go relatywnie słabszego względem innych ryzykownych walut.
Nie da się wykluczyć, że zanim rynek zacznie stosownie dyskontować perspektywę październikowego porozumienia, po drodze narośnie premia za ryzyko związana z obawami o bezumowne odłączenie Wielkiej Brytanii od rynku UE. Sądzimy, że może być to jeden z ważniejszych tematów dla rynków europejskich po wakacjach, a dodatkowo może być wzmocniony o obawy o jesienny wzrost przypadków zachorowań na COVID-19 i negatywny wpływ pandemii na perspektywy gospodarcze Wielkiej Brytanii i UE. W międzyczasie GBP korzysta na pro-ryzykownych nastrojach i szerokim odpływie kapitału z USD w stronę innych walut. Dopóki pozostaje to motywem przewodnim dla FX, GBP/USD pozostanie mocny przy stabilizacji GBP względem EUR.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne