Brak impulsu, brak kierunku

Poranne   •   30-05-2019 09:15
Słabość rynków akcji jest kontynuowana również na sesji azjatyckiej a kontrakt na DAX broni kluczowych majowych minimów. Mimo to na rynku FX awersja do ryzyka delikatnie zelżała. Widać to m.in. po skromnych odbiciach AUD/USD, NZD/USD oraz USD/JPY. Tej ostatniej tendencji sprzyja lekkie wzrostowe odreagowanie rentowności amerykańskich obligacji skarbowych.
Brak impulsu, brak kierunku

Naszym scenariuszem bazowym pozostaje negatywny rynkowy sentyment, kluczem do akceleracji zniżek wszystkich wspomnianych par walutowych byłyby niskie odczyty PMI dla Chin, które zostaną opublikowane jutro nad ranem. Mamy za sobą także słabe dane o wydatkach inwestycyjnych australijskich przedsiębiorstw i negatywne doniesienia z tamtejszego rynku nieruchomości. W przypadku CAPEXu pozostaje nadzieja na odbicie wyrażana przez intencje firm. W przyszłym tygodniu RBA zetnie stopy procentowe i spodziewamy się, że na jednej obniżce kosztu pieniądza się nie skończy.

Z kolei dziś kluczową publikacją będzie rewizja PKB Stanów Zjednoczonych za I kwartał. Oczekiwana jest niższa wartość wskaźnika względem pierwszego odczytu (3,0 vs. 3,2 proc.). Wiele wskazuje, że słabsze były konsumpcja usług, przyrost zapasów. Po pozytywnej stronie można spodziewać się silniejszych wydatków na inwestycje. Należy pamiętać, że ostatnie dane z amerykańskiej gospodarki rozczarowały. Gdyby doszło również do silnej rewizji danych przy negatywnej strukturze mógłby mocno zachwiać wiarą w siłę gospodarki Stanów Zjednoczonych. Kluczem do zachowania się rynków w najbliższym czasie będą oczywiście doniesienia dotyczące wojen handlowych. Na tym froncie w tym tygodniu brakuje nowych informacji i stąd też atmosfera rynkowego wyczekiwania.

Warto zauważyć, że USD/CAD po pierwszej negatywnej reakcji na wynik posiedzenia Banku Kanady zdołał odrobić wystrzał a notowania cofnęły się do 1,35. Zakończenie dnia pod ważnym oporem i fakt, że rynek wycenia szanse na obniżkę w tym roku na poziomie 50 proc. dają widoki na odreagowanie.
EUR/USD nie zdołał potwierdzić lokalnego dołka 1,1110 poprzez odejście w kierunku 1,1260. W rezultacie notowania cofają się w kierunku minimów. Euro nie sprzyja retoryka USD dotycząca omijania sankcji na Iran i tradycyjne zamieszanie na włoskiej scenie politycznej. Dziś wystąpienie ma Minister Finansów Tria. Zmienność pozostaje jednak przytłumiona i dominuje konsolidacyjny charakter rynku. Z intradayowych szarpnięć i ruchów kursów nie należy wyciągać zatem zbyt pochopnych wniosków, tym bardziej, że jesteśmy w okresie przetasowań kapitału na koniec miesiąca.

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Bartosz Sawicki
Kierownik Departamentu Analiz
Bartosz Sawicki

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.