Bez oczekiwań na zmiany polityki Banku Japonii

Opinie   •   16-09-2020 11:36
Niedawna rezygnacja premiera Japonii Shinzo Abe wznieciła spekulacje, czy kres Abenomiki oznacza zmianę nastawienia banku centralnego. Uznajemy za bardzo mało prawdopodobne, aby w dobie kryzysu zdrowotnego i ryzyk dla gospodarki Bank Japonii zrezygnował z ultra-gołębiego nastawienia.
Bez oczekiwań na zmiany polityki Banku Japonii

Oczekujemy, że po wrześniowym posiedzeniu BoJ (decyzja w czwartek rano) utrzymane zostaną parametry polityki (główna stopa procentowa: -0,1 proc., cel dla rentowności obligacji 10-letnich: 0 proc.).

BoJ dostrzega ryzyka dla inflacji i obawia się „wytracenia pędu w kierunku osiągnięcia celu inflacyjnego”, jednak arsenał banku jest mocno uszczuplony, by wzmocnić ekspansję monetarną. W kwietniu BoJ zadeklarował nielimitowany skup obligacji skarbowych, hamując wzrost rentowności. Było to przygotowanie gruntu pod ekspansję fiskalną na rzecz przeciwdziałania skutkom pandemii, która będzie skutkować wzmożoną emisją długu. Program QE nie zostanie prędko zakończony, ale poprawa sytuacji gospodarczej i brak oznak nasilenia fali zachorowań na wirusa łagodzi presję na pogłębienie luzowania.

Mimo to BoJ wciąż jest daleko od realizacji celu inflacyjnego 2 proc. (przy aktualnych miarach CPI blisko 0 proc.), jednak bank przyznał, że przejściowo pozostawia ten cel na boku i skupia się na wsparcia sektora korporacyjnego. Środki wsparcia BoJ obejmują duże zakupy obligacji korporacyjnych i papierów komercyjnych. Po tymczasowym podniesieniu pułapów - do marca 2021 r. - ma spore pole manewru, by w razie potrzeby zwiększyć zakupy.

Zmiana na stanowisku premiera na dotychczasowego szefa kancelarii Yoshihide Sugę powinna mieć znikomy wpływ na kształt polityki monetarnej. Suga zasygnalizował, że zamierza utrzymać dotychczasowe relacje z BoJ. Potencjalną zmianą w przyszłości może być zezwolenie na stopniowy wzrost rentowności obligacji poprzez zmniejszenie tempa skupu obligacji, aby w ten sposób ograniczyć negatywne efekty polityki na zyskowność banków komercyjnych. Temat poprawy sytuacji lokalnych banków pojawił się ostatnio w wypowiedziach Sugi.

Kierunek dla USD/JPY w większym stopniu będzie dyktowany przez zmianę nastawienia rynku do USD i dynamikę wahań risk-on/risk-off w obliczu ryzyk (COVID-19, wybory prezydenckie w USA). Dopiero gdyby USD/JPY zaczął agresywnie spadać w kierunku 100, BoJ może dołączyć się do nieoficjalnej wojny walutowej i werbalnie starać się hamować aprecjację jena.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.