Bank Anglii dostarcza emocji

Na pierwszy rzut oka rynek walutowy był wyraźnie zaskoczony tym, jak szybko EBC chce ograniczyć zakupy aktywów. Program PEPP (wielkości 70 mld euro miesięcznie) ma zostać zakończony w marcu (z możliwością wznowienia). Z kolei APP zostanie rozszerzony w II kwartale do 40 mld euro a potem będzie zmniejszany do 30 mld euro w III kwartale i do 20 mld euro od października. Rynek walutowy odebrał to jako jastrzębi sygnał i wspólna waluta zaczęła zyskiwać. Nie zabrakło jednak negatywnych sygnałów dla euro. Prezes Lagarde dała do zrozumienia, że w przyszłym roku nie dojdzie do podwyżki stóp a forward guidance pozostaje bez zmian, co oznacza, że stopy w strefie euro pozostaną na obecnym lub niższym poziomie. To dało jasny sygnał rynkom, że polityka monetarna pozostaje mocno akomodacyjna.
EBC zmienił swoje prognozy dotyczące PKB oraz inflacji. Gospodarka w przyszłym roku ma rozwijać się w tempie 4,2 proc. Poprzednio oczekiwano 4,6 proc. Mocno w górę zostały zrewidowane szacunki inflacji, które na 2022 pokazują wartość 3,2 proc. podczas gdy jeszcze jakiś czas temu instytucja zakładała wzrost średnioroczny o 1,7 proc. Rada Prezesów spodziewa się jednak, że dynamika wzrostu cen spadnie poniżej celu (2 proc.) w 2023 i 2024 roku.
Oznacza to, że realne stopy procentowe będą nadal osuwać się w stronę ujemnych poziomów. Podsumowując, widać że EBC nie przeciwstawia się ryzykom inflacyjny w tak zdecydowany sposób jak robi to Fed, co uzasadnia premię za ryzyko dla euro. Prawdopodobny wzrost kosztu pieniądza należy zakładać dopiero na połowę 2023 roku. Europejska instytucja widać podejmuje decyzje uwzględniając potrzeby finansowe wysoko zadłużonych krajów południa. Świadczy o tym fakt, że Lagarde zastrzegła sobie prawo do przekierowania reinwestycji środków zapadających w ramach PEPP w greckie obligacje rządowe (jeśli byłaby taka konieczność).
EUR/USD urósł wczoraj do 1,1360 po czym kurs został lekko skorygowany. W najbliższym czasie zakładam większa korektę wzrostową na głównej parze walutowej w okolice 1,1450 – 1,15.
Zaskoczeniem dla rynku była wczorajsza podwyżka stóp w Wielkiej Brytanii o 10 bps do poziomu 0,25 proc. Po ostatnich komentarza płynących z BoE, rynek zakładał brak decyzji, co miało być argumentowane ryzykiem pandemii. Widać jednak, że dla decydentów większe znaczenie ma wysoki poziom inflacji oraz dobra sytuacja na rynku pracy. Bank Anglii jest pierwszą dużą instytucją, która decyduje się na taki krok. Bailey i spółka uważają, że nowy wariant COVID-19 jest pewnym ryzykiem, jednak nie jest do końca jasne jaki wpływ na inflację będzie mieć odmiana Omikron. BoE zakłada, że popyt może się zmniejszyć w związku z nałożonymi restrykcjami, a to może wpłynąć na stłumienie wzrostu cen. Kolejna podwyżka oczekiwana jest na luty. GBP zyskał na wartości.
Ciekawa techniczna sytuacja jest na „kablu”. Widoczna jest formacja zapowiadająca korektę wzrostową (podwójny dołek). Dodatkowo po 6 miesiącach spadków istnieje duża przestrzeń do odreagowania. Dodatkowo liczba krótkich, spekulacyjnych pozycji netto na kontraktach futures na GBP jest ekstremalnie wysoka, co daje szansę na odreagowanie funta w przypadku redukcji „shortów”.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne