A teraz czekamy

Poranne   •   08-01-2019 10:24
Warunki dla rajdu ryzyka zostały określone, lokomotywa ruszyła z peronu, ale teraz trzeba systematycznie dorzucać węgla do pieca, aby pociąg nie stanął. Nikt też nie zapomina, że tory wiodą przez stary las i w każdej chwili drzewo może się na nie przewalić. Wtorkowy handel na rynkach finansowych rozpoczyna się w atmosferze ostrożnego badania, czy droga przed lokomotywą jest czysta.
A teraz czekamy

Tłumacząc tą pokrętną metaforę, prezes Fed Powell dał sygnał, że bank centralny pauzuje i nie zamierza szkodzić sentymentowi na rynkach. To pozwoli wyciągnąć z dołka indeksy giełdowe, surowce i waluty powiązane, ale jeśli rajd ryzyka ma trwać, systematycznie musi on być karmiony świeżymi informacjami, które go wzmocnią. Na horyzoncie są trzy tematy: rozmowy USA-Chiny, brexit i government shutdown. W pierwszej kwestii dopiero dziś startują w Pekinie rozmowy delegacji, które mogą, ale nie muszą załagodzić spór handlowy. Inwestorzy mają nadzieję na pozytywne doniesienia, ale swój entuzjazm trzymają w ryzach – w końcu Biały Dom nie zamierza łatwo odpuścić Chinom i planuje wywierać presję, gdzie się tylko da. To Chiny są już pod ścianą, by odblokować aktywność gospodarczą na rynki zewnętrzne, w przeciwnym wypadku spowolnienie gospodarcze może przybrać na sile. Sądzę jednak, że rynki są teraz w trybie, że wszystko nie będące sygnałem totalnego fiaska przyjmą za dobrą monetę, więc ryzyka są rozłożone niesymetrycznie.

Wracamy z tematem brexitu i odliczamy dni do głosowania w brytyjskim parlamencie nad projektem umowy brexitu, które ma mieć miejsce w następny wtorek 15 stycznia. Po świątecznej przerwie brytyjscy posłowie wracają jutro do obrad. Premier May szuka wsparcia w Brukseli za poprawkami do umowy, które przekonałyby przeciwnym parlamentarzystów. Tymczasem w londyńskich kuluarach mówi się, że ponad połowa partii May prawdopodobnie zagłosuje przeciwko projektowi. To podnosi niepewność wokół funta, nawet jeśli nieoficjalnym planem rządu jest przegrać w pierwszym głosowaniu i przed kolejną próbą postarać się o zapewnienia z UE dla poprawek do umowy. Trzymam się zdania, że szanse na przyjęcie porozumienia z UE są niedoszacowane i w rezultacie za miesiąc funt będzie wyżej. Po drodze jednak przyjdzie się zmierzyć z politycznymi gierkami konserwatywnych brexitowców i opozycji, przez co handel funtem nie będzie łatwą sprawą. Z porozumienia skorzysta nie tylko GBP, ale premia za ryzyko zeszłaby z całej Europy, a i w ujęciu globalnym byłby jeden problem do wykreślenia z listy.

Mija 18. dzień government shutdown bez oznak prędkiego zakończenia sporu między prezydentem Trumpem i Demokratami kontrolującymi Izbę Reprezentantów. Dziś w nocy prezydent USA Trump ma przemawiać w sprawie muru na granicy z Meksykiem i spekuluje się, że wykorzysta tę okazję do ogłoszenia stanu wyjątkowego, co pozwoli mu wykorzystać środki Departamentu Obrony na budowę muru. W ten sposób Trump chce obejść sprzeciw Kongresu (jego demokratycznej części) wobec przeznaczenia 5 mld USD na finansowanie muru. W ten sposób spór będzie eskalował, choć dla rynków będzie mieć istotne znaczenie dopiero wówczas, kiedy niepewność związana z otrzymywaniem zapłaty przez pracowników publicznych zacznie rzutować na sentyment konsumentów i firm. Bez tego tutaj także ryzyka są asymetrycznie rozłożone z większą reakcją na informację o zakończeniu government shutdown. W tym tygodniu jednak nie ma co na to liczyć.  

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.