Przed FOMC

Specjalne   •   18-06-2025 10:48
Dzisiejsze posiedzenie amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) nie powinno przynieść niespodzianek w zakresie polityki stóp procentowych. Konsensus rynkowy zakłada utrzymanie przedziału stóp funduszy federalnych na poziomie od czterech i jednej czwartej do czterech i jednej drugiej procenta. Rezerwa Federalna zdaje się być odporna na presję polityczną, w tym na coraz bardziej stanowcze apele prezydenta USA Donalda Trumpa o obniżki stóp, i kontynuuje strategię opartą na analizie danych oraz ostrożnym podejściu do ryzyk makroekonomicznych.
Przed FOMC

Z punktu widzenia fundamentów gospodarczych, obecne warunki sprzyjają utrzymaniu neutralnego, wyczekującego nastawienia. Inflacja w Stanach Zjednoczonych nadal się obniża, zbliżając się do celu inflacyjnego, choć wskaźnik bazowy wciąż utrzymuje się nieco powyżej tego poziomu. Rynek pracy, mimo oznak słabnięcia, pozostaje relatywnie stabilny, a wzrost gospodarczy utrzymuje umiarkowane, ale trwałe tempo.

Głównym zagrożeniem dla stabilności cen pozostaje potencjalny szok inflacyjny wynikający z końca obowiązywania zawieszenia ceł, co nastąpi w lipcu. Choć efekt ten byłby najprawdopodobniej przejściowy, jego ewentualne skutki mogą zniechęcić Fed do rozważania obniżek stóp latem. W związku z tym scenariusz cięcia stóp w lipcu jest w ocenie ekonomistów mało prawdopodobny.

Większą uwagę rynku przyciągają natomiast nowe prognozy członków FOMC, tzw. „dot plots”, które pokażą oczekiwaną przez decydentów ścieżkę stóp procentowych w nadchodzących miesiącach. W marcowych projekcjach członkowie komitetu przewidywali dwie obniżki stóp w drugiej połowie roku. Jeśli takie nastawienie zostanie utrzymane, ekonomiści spodziewają się pierwszego ruchu we wrześniu, a nie w lipcu, właśnie ze względu na niepewność związaną z polityką handlową i jej wpływem na inflację.

Wykres "kropkowy", przedstawiajacy okczekiwania FOMC co do dalszej ścieżki stóp porcentowych w USA (marzec 2025), źródło: Bloomberg

Projekcje makro FOMC (marzec 2025), źródło: https://www.federalreserve.gov
 

Z perspektywy rynku walutowego, dzisiejsze posiedzenie może mieć ograniczony wpływ na notowania dolara, o ile publikowane prognozy nie odbiegną od dotychczasowych oczekiwań. Zarówno inwestorzy, jak i decydenci Fed zakładają obecnie dwa cięcia stóp w drugiej połowie roku. Gdyby jednak Rezerwa Federalna zasugerowała tylko jedną obniżkę w roku dwa tysiące dwudziestym piątym, mogłoby to zostać odczytane jako wyraźny sygnał sprzeciwu wobec presji ze strony administracji rządowej. W takiej sytuacji dolar mógłby się umocnić, szczególnie że obecnie znajduje się w fazie korekty technicznej spowodowanej napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie.

Dodatkowo, jeśli Fed nie zasygnalizuje wyraźnie „gołębiego” nastawienia – czego oczekuje część rynku – również mogłoby to prowadzić do krótkoterminowego umocnienia amerykańskiej waluty. W tle pozostają jednak niezmienne, strukturalne problemy makroekonomiczne, które mogą ograniczać długoterminowy potencjał aprecjacji dolara.

Dzisiejsze posiedzenie FOMC najprawdopodobniej okaże się umiarkowanie neutralne z punktu widzenia rynków finansowych, pod warunkiem że projekcje stóp procentowych nie zostaną zrewidowane w dół. Kluczowe dla uczestników rynku będą sygnały dotyczące dalszej ścieżki stóp w drugiej połowie roku, ocena inflacyjnych skutków możliwego wznowienia ceł, a także retoryka Fed w kontekście narastającej presji politycznej.

Wykres indeksu dolarowego, dane dzienne, źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.