Oanda TMS Starter 31 III

Flesz   •   31-03-2025 08:14
Na piątkowej sesji obserwowaliśmy spadki na giełdach. Powodem były obawy inwestorów o globalną recesję. DOw Jones stracił 1,7 proc., Sp500 blisko 2 proc. a Nasdaq Composite zniżkował o 2,7 proc. W poniedziałek rano japoński Nikkei traci prawie 3,9 proc. Prezydent Donald Trump ogłosił, że taryfy celne będą dotyczyć praktycznie wszystkich krajów co wywołało światową awersję do ryzyka. Na GPW WIG20 zamknął się niżej o 1,16 proc. Złoty stracił względem euro (umiarkowany spadek EUR/PLN do 4,1750) oraz dolara (USD/PLN wyznaczył dziś minima poniżej 3,855). Kurs EUR/USD urósł powyżej 1,0825.
Oanda TMS Starter 31 III

Komentarze Trumpa dla dziennikarzy na pokładzie Air Force One zdawały się rozwiewać nadzieje, że cła będą miały bardziej ograniczony charakter. Prezydent ma otrzymać rekomendacje dotyczące taryf we wtorek, a ogłosić ich poziomy wstępne w środę, zaś dzień później ma przedstawić taryfy na auta.

Rynek obawia się, że taryfy mocno uderzą w gospodarkę USA, a jednocześnie ograniczają pole manewru Rezerwy Federalnej w zakresie obniżek stóp procentowych, gdyż podniosą inflację w krótkim terminie. Spekuluje się, że Trump ogłosi odwetowe cła średnio na poziomie 15 proc. wobec wszystkich partnerów handlowych. 

Szukając bezpiecznej przystani w obliczu zawirowań handlowych, inwestorzy masowo kupowali obligacje rządowe i jena japońskiego, jednocześnie windując ceny złota do nowego rekordowego poziomu.

Japoński Nikkei 225 spadł dziś do najniższego poziomu od 6 miesięcy.

Chińskie blue chipy (CSI300) spadły o 0,3%, mimo że sondaż wykazał niewielki wzrost aktywności w przemyśle w marcu – zgodnie z oczekiwaniami analityków.

W Europie w poniedziałek futures na Eurostoxx spadł o 0,6 proc. a brytyjski FTSE oraz niemiecki Dax o 0,4 proc. 

Analitycy Goldman Sachs podnieśli prawdopodobieństwo recesji w USA do 35 proc. z wcześniejszych 20 proc. 

Dane z piątku dodatkowo wzbudzają niepewność. Kluczowa miara inflacji bazowej wzrosła bardziej niż oczekiwano a wydatki konsumenckie lekko zawiodły. 

Indeks cen PCE, będący miarą inflacji preferowaną przez Rezerwę Federalną, wzrósł o 0.3% miesiąc do miesiąca i o 2.5 proc. rok do roku. Po wyłączeniu cen żywności i energii inflacja bazowa wyniosła odpowiednio 0.4 proc. m/m oraz 2.8 proc. r/r. Dane te sugerują, że presja inflacyjna wciąż się utrzymuje, choć nie przybiera na sile w sposób gwałtowny, co może mieć znaczenie dla kolejnych decyzji Fed w zakresie polityki stóp procentowych.

W piątek zostanie opublikowany raport z rynku pracy USA za marzec. Wynik poniżej 140 tys. pogłębi obawy o recesję. W piątek otrzymamy również wystąpienie szefa Fed Jerome’a Powella.

Inwestorzy obligacyjni wydają się sądzić, że spowolnienie gospodarcze w USA przeważy nad krótkoterminowym wzrostem inflacji i spowoduje, że Fed obniży stopy procentowe o około 70 punktów bazowych w tym roku.

10-letnie obligacje rządu USA spadły do 4,208 proc. a 2-letnie do 3,861

Postrzegane jako bezpieczna przystań złoto osiągnęło kolejny rekord - 3097 USD za uncję.

Ryzyko spowolnienia globalnego wzrostu ciążyło też na cenach ropy, mimo że Trump zagroził dodatkowymi taryfami w wysokości 25–50 proc. na całą rosyjską ropę, jeśli uzna, że Moskwa blokuje jego wysiłki na rzecz zakończenia wojny w Ukrainie.

Baryłka brent spadł do 73,18 USD a WTI do poziomu 69 USD. 

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.