Oanda TMS Starter 27 III

Flesz   •   27-03-2025 07:57
W środę na rynkach była widoczna “ucieczka” od ryzyka. Akcje na Wall Street mocno spadły po wcześniejszym 3-dniowym wzroście. Najmocniej traciły spółki technologiczne. Nastroje inwestorów ponownie pogorszyły się z powodu obaw o wpływ nasilającej się wojny handlowej na gospodarkę oraz inflację. Rentowności amerykańskich obligacji rządowych urosły, dolar uległ aprecjacji.
Oanda TMS Starter 27 III
  • Po zamknięciu giełd prezydent Donald Trump ogłosił, że od 2 kwietnia zostanie wprowadzone 25 proc. cło na wszystkie samochody importowane z zagranicy. Działanie to poprzedza wejście w życie szerszego planu taryf wzajemnych, który może mieć istotne konsekwencje dla partnerów handlowych USA. 
  • Alberto Musalem - prezes Fed z St. Louis stwierdził wczoraj, że wpływ ceł na inflację może nie być tymczasowy. Jednocześnie zwraca uwagę na ryzyko efektów pośrednich i drugiej rundy dla inflacji. Oczekuje, że dynamika wzrostu cen może na dłużej uplasować się powyżej 2 proc. Celu Rezerwy Federalnej. 
  • Z kolei w poprzednim tygodniu Jerome Powell wyraził opinie, że wpływ na inflację nowej polityki handlowej będzie raczej przejściowy, podkreślając, że wiele rzeczy nadal pozostaje niejasnych. 
  • Obecnie rynek kontraktów Fed Funds Futures wycenia 31 punktów bazowych cięcia stóp do lipca oraz łącznie 65 pb do końca tego roku. 
  • Indeksy na Wall Street straciły wczoraj: Dow Jones -0,3 proc., Sp500 - 1,1 proc., Nasdaq Composite -2 proc. W europejskie benchmarki takie jak Eurostoxx 50 oraz Dax spadły -1,2 proc. 
  • Indeks dolarowy urósł do poziomu 104,55 a kurs EUR/USD spadł do 1,0750. Para USD/JPY urosła do 150,6 a AUDUSD nie wykazał większych zmian i na koniec dnia był przy 0,6300. 
  • Złoty stracił względem USD oraz euro. Notowania USD/PLN urosły do poziomu bliskiego 3,90. Kurs pary EUR/PLN wyznaczył dzienne minima powyżej 4,1900. 
  • Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych urosły (2-letnie do 4,02 proc. A 10-letnie do 4,35 proc. NIemieckie “10-latki” pozostały bez zmian. 
  • Cena ropy brent urosła o 1,1 proc. Do pułapu 73,8 USD. Notowania złota przebiegały w konsolidacji oscylują wokół poziomu 3019 USD/oz. 
  • Zamówienia na dobra trwałego użytku w lutym w USA urosły o 0,9 proc. m/m przy prognozie spadku o 1 proc. Poprzedni odczyt pokazał wzrost 3,3 proc. 
  • Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA) opublikowała najnowsze dane dotyczące rynku ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych za tydzień zakończony 21 marca 2025 roku. Wynika z nich, że komercyjne zapasy ropy naftowej – z wyłączeniem rezerw strategicznych – spadły o 3.34 mln baryłek, do poziomu 433.6 mln baryłek, co może świadczyć o rosnącym zapotrzebowaniu lub ograniczonej podaży.
  • Spółka GameStop odnotowała ponad 11-procentowy wzrost notowań po publikacji wyników za czwarty kwartał oraz zapowiedzi zakupu Bitcoina jako części strategii zarządzania aktywami finansowymi. Firma zanotowała zysk netto w wysokości 131.3 mln dolarów, a zysk na akcję wyniósł 0.29 USD, przewyższając ubiegłoroczny wynik 0.21 USD oraz prognozy analityków. Decyzję o inwestycji w kryptowalutę jednogłośnie zatwierdził zarząd spółki.
  • Ukraina poinformowała o co najmniej ośmiu atakach na swoją infrastrukturę energetyczną od 18 marca, mimo wcześniejszych zapowiedzi Rosji o zawieszeniu takich działań. Z kolei Moskwa oskarżyła Kijów o łamanie warunków zawieszenia broni, zapewniając jednocześnie o przestrzeganiu rozkazów prezydenta Putina. Unia Europejska zadeklarowała, że zniesienie sankcji wobec Rosji będzie możliwe dopiero po całkowitym wycofaniu się jej wojsk z terytorium Ukrainy. W tle pojawiły się również informacje, jakoby Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na częściowe złagodzenie sankcji w zamian za wznowienie tzw. Inicjatywy Zbożowej na Morzu Czarnym, choć Biały Dom nie potwierdził oficjalnie szczegółów porozumienia.
  • Dziś w kalendarzu makro znajduje się odczyt wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz trzeci, ostateczny odczyt PKB za IV kwartał - prognoza wskazuje brak zmian i wynik wynoszący 2,3 proc. k/k w ujęciu annualizowanym. 
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.