OANDA TMS Starter 16 V

Flesz   •   16-05-2025 08:07
Podczas ostatniej sesji rynkowej można było zobserwować wyraźną korektę spadkową na rentownościach amerykańskich obligacji skarbowych. Indeksy Dow Jones Industrial Average oraz SP 500 zakończyły dzień wzrostami, odpowiednio o 0,7 proc. i 0,4 proc., natomiast Nasdaq Composite odnotował niewielki spadek o 0,2 proc. Spadek rentowności obligacji był bezpośrednią reakcją na opublikowane dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych, które wspierają oczekiwania inwestorów na dwie obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną jeszcze w tym roku. Inflacja producencka (PPI) za kwiecień niespodziewanie obniżyła się w ujęciu miesięcznym, a dynamika sprzedaży detalicznej wyraźnie osłabła. Dolar amerykański stracił na wartości.
Oanda TMS Starter 15 V

Prezydent Donald Trump oświadczył, że Indie zaproponowały całkowitą eliminację ceł na amerykańskie towary w ramach potencjalnej umowy handlowej. Podkreślił, że Indie należą do krajów z najwyższymi taryfami na świecie i że dotąd bardzo trudno było sprzedawać tam towary z USA. Teraz, według Trumpa, Indie są gotowe całkowicie zrezygnować z ceł w relacjach handlowych z USA.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell zaznaczył, że gospodarka USA może wkraczać w okres częstszych szoków podażowych i bardziej zmiennej inflacji. W związku z tym podkreślił konieczność większej przejrzystości komunikacyjnej ze strony Fedu. Wczoraj Powell oficjalnie rozpoczął pięcioletni przegląd ram polityki pieniężnej banku centralnego. Powiedział, że decydenci rozważają zmiany w kluczowych elementach strategii, w tym w podejściu do odchyleń od celów inflacyjnych i zatrudnienia.

Powell przyznał, że dotychczasowe ramy zostały opracowane w środowisku niskich stóp procentowych i niskiej inflacji. Dodał, że doświadczenia ostatnich lat, zwłaszcza silny wzrost inflacji, podważyły skuteczność obecnej strategii. Wskazał również, że podczas ostatniego posiedzenia Fedu ponownie poruszano kwestię średniego celu inflacyjnego jako potencjalnego narzędzia przyszłej polityki.

Członek Zarządu Fed Michael Barr powiedział, że ogólny stan amerykańskiej gospodarki pozostaje solidny, ale ostrzegł przed możliwymi zakłóceniami w łańcuchach dostaw związanymi z taryfami handlowymi. Przypomniał, że podczas pandemii takie zakłócenia miały silny i długotrwały wpływ zarówno na ceny, jak i na produkcję. Zaznaczył, że zagrożenia te są szczególnie istotne dla małych firm, które mają ograniczony dostęp do finansowania i często produkują specjalistyczne komponenty trudne do zastąpienia. Upadki takich firm mogą dodatkowo wzmocnić presję na łańcuchy dostaw.

Na rynku stóp procentowych kontrakty Fed Funds Futures nie wyceniają obecnie obniżki stóp w czerwcu, jednak wskazują na 10 punktów bazowych cięcia w lipcu, 25 punktów bazowych we wrześniu oraz łącznie 56 punktów bazowych cięć do końca 2025 roku.

Rentowność amerykańskich obligacji 2-letnich spadła o 9 punktów bazowych do poziomu 3,96 proc., natomiast 10-letnich obnizyła się o ponad 10 punktów bazowych do 4,43 proc. W Europie rentowność niemieckich 10-latek zniżkowała o 8 punktów bazowych do 2,62 proc.

Z danych makroekonomicznych opublikowanych w USA wynika, że inflacja producencka (PPI) w kwietniu spadła o 0,5 proc. miesiąc do miesiąca (konsensus wynosił +0,2 proc.), a dane za marzec zostały zrewidowane w górę do 0 proc. z wcześniejszych -0,4 proc. Po wyłączeniu cen żywności i energii, tzw. PPI bazowy spadł o 0,4 proc. (oczekiwano +0,3 proc.). W ujęciu rocznym PPI ogółem wzrósł o 2,4 proc. (prognoza: 2,5 proc.), a bazowy o 3,1 proc., zgodnie z oczekiwaniami.

Sprzedaż detaliczna w USA w kwietniu wzrosła o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca (konsensus: 0 proc.), a dane za marzec zostały zrewidowane w górę do 1,7 proc. z 1,4 proc. Sprzedaż detaliczna z wyłączeniem samochodów i paliw wzrosła o 0,2 proc. (oczekiwano +0,3 proc.), a w marcu odnotowano 1,1 proc. (zrewidowane z 0,8 proc.). Tzw. grupa kontrolna, która wchodzi w skład wyliczeń PKB, spadła w kwietniu o 0,2 proc., po wzroście o 0,5 proc. w marcu.

Produkcja przemysłowa w Stanach Zjednoczonych  w kwietniu pozostała na niezmienionym poziomie względem marca (prognoza: +0,1 proc.), po wcześniejszym spadku o 0,3 proc. Indeks Empire Manufacturing za maj wyniósł -9,2 pkt (prognozowano -8 pkt), wobec -8,1 pkt w poprzednim miesiącu. Indeks rynku nieruchomości NAHB spadł w maju do 34 pkt (prognoza: 40), wobec 40 pkt w kwietniu. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 229 tysięcy, zgodnie z prognozami i bez zmian względem poprzedniego tygodnia.

Na dziś zaplanowano publikacje danych dotyczących rozpoczętych budów domów, wydanych pozwoleń na budowę oraz indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan.

Na rynku walutowym dolar amerykański osłabił się – indeks dolara spadł o 0,2 proc. do poziomu 100,88. Kurs EUR/USD konsolidował się pomiędzy 1,1225 a 1,1175. Notowania USD/JPY spadły o 110 pipsów do poziomu 145,70, natomiast AUD/USD zniżkował do 0,6410.

Złoty stracił względem dolara. Kurs USD/PLN urósł powyżej 3,80 (obecnie 3,7880). Jeszcze silniejsza deprecjacja nastapiła względem euro. Para EUR/PLN urosła z 4,23 do 4,25. 

Na rynku surowców ropa Brent potaniała o 2,4 proc., osiągając poziom 64,53 dolarów za baryłkę. Ceny złota wzrosły o 2 proc. do 3 240 dolarów za uncję.

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.