Surowce tracą na skutek działań polityków USA

Szacuje się, że efektywna stawka celna w USA wzrośnie o aż 17 punktów procentowych – co byłoby największym tego typu wzrostem w historii. Dodatkowo wiele krajów – w tym Chiny – zapowiedziało działania odwetowe. Spór celny może zatem realnie zdusić światowy handel z USA i przynieść poważne konsekwencje gospodarcze dla obu stron.
Chiny odpowiedziały błyskawicznie, zapowiadając cła odwetowe. Perspektywa deeskalacji konfliktu wydaje się mało prawdopodobna. Prezydent Donald Trump zagroził na mediach społecznościowych dodatkowymi taryfami w wysokości 50 proc. na towary z Chin, jeśli Pekin nie wycofa się ze swoich działań odwetowych. Jest to bardzo niepokojąca wiadomość dla rynków surowców – szczególnie że Chiny są największym odbiorcą ropy i metali przemysłowych.
Unia Europejska obrała bardziej powściągliwe podejście. Pierwsza runda ceł odwetowych – będąca odpowiedzią na amerykańskie cła na stal i aluminium – ma wejść w życie 15 kwietnia. Niewykluczone są również działania w sektorze motoryzacyjnym. Co ciekawe, UE zaproponowała USA zawarcie umowy o wolnym handlu, ale jednocześnie rozważa 25-procentowe cła na wybrane amerykańskie towary oraz wyższe podatki dla firm technologicznych z USA. Pierwsze reakcje Stanów Zjednoczonych na europejskie działania mogą wskazać, w jakim kierunku rozwinie się dalszy przebieg sporu.
Nie jest jasne, czy obecne cła mają charakter trwały, czy stanowią element nacisku mającego skłonić partnerów handlowych do ustępstw. Wypowiedzi przedstawicieli administracji USA, w tym samego Trumpa, są w tej kwestii sprzeczne. Według doniesień medialnych, aż 50 krajów zgłosiło chęć negocjacji z USA w sprawie zniesienia ceł. Gdyby USA okazały gotowość do złagodzenia polityki taryfowej, mogłoby to znacząco uspokoić nastroje na rynkach – czego przykładem były wczorajsze plotki o 90-dniowym zawieszeniu ceł, które chwilowo poprawiły nastroje inwestorów.
Wielu uczestników rynku obawia się recesji w USA, choć należy pamiętać, że amerykańska gospodarka wykazywała ostatnio całkiem solidne tempo wzrostu. Oznacza to, że spowolnienie może wymagać silniejszego impulsu.
Niejasna jest również potencjalna reakcja Rezerwy Federalnej. Ze względu na dużą niepewność, Fed może wstrzymać się z obniżkami stóp procentowych, mimo że rynek już je dyskontuje. W efekcie może dojść do rozczarowania inwestorów – zarówno pozytywnego (uniknięcie recesji i wsparcie dla surowców cyklicznych), jak i negatywnego (brak oczekiwanej stymulacji monetarnej).
Chiny rozważają pakiet stymulacyjny – w tym subsydia dla eksporterów i działania wspierające giełdę. Inne kraje mogą pójść ich śladem, aby ograniczyć negatywne skutki dla swoich gospodarek.
Niepewność na rynkach pozostaje wyjątkowo wysoka, co samo w sobie już negatywnie wpływa na aktywność gospodarczą. Przedsiębiorstwa ograniczają inwestycje, a konsumenci – wydatki. W tych warunkach potencjał do odbicia cen surowców cyklicznych wydaje się ograniczony.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne