OANDA TMS Starter 29 V

Czwartkowy poranek na rynkach rozpoczął się kolejnym epizodem związanym z Donaldem Trumpem. Tym razem chodzi o decyzję amerykańskiego Sądu Handlu Międzynarodowego, który zablokował tzw. „odwetowe cła” wprowadzone przez administrację Trumpa. Choć sam werdykt może jeszcze zostać zakwestionowany lub obejść przez działania władzy wykonawczej, wprowadził on zamieszanie na rynkach i postawił pytanie o zakres uprawnień prezydenta w polityce handlowej.
Na skutek tej decyzji futures na amerykańskie indeksy giełowe silnie rosną. SP500 zysukje 1,55 proc. Nikkei 225 w handlu azjatyckim urósł o 1,88 proc.
Dolar amerykański zyskał na wartości (silny ruch był widoczny dziś podczas azjatyckiego handlu po decyzji amerykańskiego sądu), a rentowności amerykańskich obligacji skarbowych wzrosły, szczególnie na długim końcu krzywej. Rentowność 10-letnich papierów skarbowych wzrosła o 3 pb do 4,48 proc., a 2-letnich o 1 pb do 3,99 proc. Podobny kierunek obrały obligacje europejskie – niemieckie 10-letnie wzrosły o 2 pb do 2,55 proc.
Złoto osłabiło się o 0,4 proc. do poziomu 3 287 USD za uncję, a ropa Brent wzrosła o 1,3 proc. do 64,90 USD za baryłkę.
Opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia FOMC (6–7 maja) wskazują, że Fed przyjmuje „ostrożne podejście” do polityki pieniężnej wobec rosnącej niepewności, szczególnie w zakresie polityki handlowej, fiskalnej, regulacyjnej i imigracyjnej. Uczestnicy posiedzenia zgodzili się, że przy solidnym wzroście gospodarczym i umiarkowanie restrykcyjnej polityce, Fed może pozwolić sobie na cierpliwość w oczekiwaniu na dalsze dane. Jednocześnie zauważono, że ryzyko zarówno wyższej inflacji, jak i rosnącego bezrobocia wzrosło w porównaniu z marcowym posiedzeniem. Głównym czynnikiem ryzyka pozostają w tym kontekście nowe taryfy celne.
Fed ocenia, że możliwość wystąpienia recesji w USA jest niemal równie prawdopodobna jak scenariusz bazowy. Prognozy zakładają „znaczne” osłabienie rynku pracy i wzrost stopy bezrobocia powyżej poziomu naturalnego jeszcze w tym roku, z utrzymaniem jej na podwyższonym poziomie do 2027 roku. Jednocześnie cła mają „znacząco” podnieść inflację w 2025 roku.
W zakresie danych makroekonomicznych, indeksy regionalne pokazały poprawę: wskaźnik przemysłowy Richmond Fed wzrósł z -13 do -9 (zgodnie z konsensusem), a wskaźnik warunków biznesowych poprawił się z -30 do -18. Dallas Fed pokazał z kolei poprawę aktywności w usługach z -19,4 do -10,1.
W pierwszym kwartale roku fiskalnego 2026, zakończonym 27 kwietnia 2025 roku, Nvidia osiągnęła imponujące wyniki finansowe, mimo wyzwań związanych z ograniczeniami eksportowymi. Całkowite przychody spółki wyniosły 44.1 mld USD, co oznacza wzrost o 12 proc. w ujęciu kwartalnym i aż o 69 proc. rok do roku. Kluczowym motorem tego wzrostu pozostaje segment centrów danych, który wygenerował 39.1 mld USD, co stanowi wzrost o 10 proc. kwartał do kwartału i 73 proc. rok do roku. Dodatkowo, segment gamingowy osiągnął rekordowe przychody na poziomie 3.8 mld USD, notując wzrost o 48 proc. względem poprzedniego kwartału.
Dziś rynek oczekuje drugiego odczytu PKB USA za I kwartał (prognoza: -0,3 proc. kw/kw w ujęciu zannualizowanym, bez zmian względem pierwszego szacunku) a także danych o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych. Ponzamy również liczby dotyczące rynku nieruchomości.
Na rynku walutowym dolar umocnił się względem jena – kurs USD/JPY wzrósł o 50 pipsów do 144,80. Z kolei para AUD/USD spadła o 20 pipsów do 0,6430. Główna para walutowa EUR/USD dynamicznie spadała w trakcie sesji azjatyckiej i ustanowiła dołek tuż poniżej 1,1225.
Złoty zyskał w relacji do wspólnej waluty. Para EUR/PLN spadła w stronę poziomu 4,2350. PLN osłabł w stosunku do dolara. Kurs USD/PLN urósł dziś do 3,78.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne