Oanda TMS Starter 28 IV

Flesz   •   28-04-2025 08:05
Miniony tydzień przyniósł wzrosty amerykańskich akcji, z kolei rentowności obligacji skarbowych USA spadały. W piątek obserwowaliśmy na rynku "risk-on" – indeksy giełdowe w USA zyskały, prym wiodły spółki z sektora technologicznego. W ostatnim czasie inwestorzy przetwarzali sprzeczne, ale ogólnie pozytywne sygnały płynące od prezydenta Trumpa w kontekście rozmów handlowych. Pozytywnie zostały odebrane także komentarze niektórych przedstawicieli Fedu, którzy zasugerowali możliwość obniżki stóp procentowych już latem. Dolar amerykański lekko umocnił się na przestrzeni ostatnich kilku sesji.
Oanda TMS Starter 25 IV

Prezydent Trump zasugerował, że kolejna "zwłoka" w nakładaniu ceł wzajemnych jest mało prawdopodobna i zapowiedział, że nie zrezygnuje z taryf wobec Chin bez uzyskania "czegoś znaczącego" w zamian. Równocześnie pojawiły się doniesienia, że Chiny mogą czasowo zawiesić cła w wysokości 125 proc. na niektóre amerykańskie towary. Trump deklarował postępy w negocjacjach, jednak strona chińska zaprzeczyła, by rozmowy w ogóle miały miejsce, domagając się jednocześnie zniesienia istniejących taryf. Trump stwierdził, że uznałby za "pełne zwycięstwo", gdyby za rok USA utrzymywały wysokie cła na poziomie od 20 proc. do 50 proc. na import z zagranicy. Jednocześnie jednak prezydent zapowiedział, że w ciągu najbliższych trzech–czterech tygodni można spodziewać się ogłoszenia wielu porozumień.

Pojawiły się także informacje, że administracja USA opracowała ramy negocjacyjne dla rozmów handlowych z partnerami. Biuro Przedstawiciela Handlowego USA w oficjalnym komunikacie poinformowało, że prace przebiegają według "zorganizowanego i rygorystycznego harmonogramu".

Sekretarz Skarbu USA Scott Bessent powiedział, że administracja prowadzi negocjacje dotyczące dwustronnych umów handlowych z 17 kluczowymi partnerami, nie licząc Chin. Dodał, że w ciągu najbliższych 90 dni USA planują negocjować z tymi krajami, a "w przypadku niektórych, zwłaszcza azjatyckich, rozmowy idą bardzo dobrze". Odnosząc się do rozmów z Chinami, Bessent stwierdził, że widzi możliwość "deeskalacji", po której mogłoby dojść do porozumienia, zanim zostałaby zawarta ostateczna umowa handlowa. Bessent nie potrafił jednak potwierdzić, czy doszło ostatnio do rozmowy Trumpa z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, zaznaczając, że jego własne kontakty z chińskimi urzędnikami podczas spotkania światowych liderów finansowych w Waszyngtonie dotyczyły głównie kwestii stabilności finansowej i globalnych ryzyk gospodarczych.

W nadchodzącym tygodniu uwaga inwestorów będzie skupiona na szeregu kluczowych danych makroekonomicznych. Poznamy wstępnym szacunek PKB za pierwszy kwartał, inflację PCE, raport o zatrudnieniu oraz wyniki największych spółek technologicznych (Microsoft, Meta Platforms, Amazon).

W odniesieniu do oczekiwań dotyczących polityki monetarnej, kontrakty Fed Funds Futures na koniec piątkowej sesji nie wyceniały zmian stóp procentowych na posiedzeniu 6–7 maja. Rynek dyskontował jednak 18 punktów bazowych cięcia stóp do czerwca, 38 punktów bazowych do lipca oraz łącznie 89 punktów bazowych do końca roku.

W piątek indeksy Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite odnotowały wzrosty: 0,1 proc., 0,7 proc. oraz 1,3 proc. W Europie Dax urósł o 0,8 proc.

Indeks dolara wzrósł w piątek o 0,1 proc., a w całym tygodniu o 0,2 proc., osiągając poziom 99,47. Kurs EUR-USD spadł w piątek o 30 pipsów, kończąc tydzień na poziomie 1,1370. Złoty był stabilny względem głównych walut. EUR/PLN po lekkim spadki do 4,2650 wrócił do 4,2750. Para USD/PLN oscylowała przy pułapie 3,76.

Rentowność amerykańskich obligacji 2-letnich spadła o 5 punktów bazowych zarówno w piątek, jak i w tygodniu do poziomu 3,75 proc. Rentowności 10-, 20- i 30-letnich obligacji skarbowych USA spadły w ostatnim dniu handlu w minionym tygodniu osiągając poziomy 4,24 proc., 4,72 proc. i 4,70 proc.

Cena ropy Brent wzrosła w piątek o 0,5 proc. do poziomu 66,87 USD za baryłkę, ale w całym tygodniu odnotowała spadek o 1,6 proc. Z kolei złoto straciło spadło przed weekendem o 0,9 proc. do 3320 USD za uncję i zanotowało minimalny tygodniowy spadek o 0,2 proc.

Wśród danych makroekonomicznych, końcowy odczyt indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan za kwiecień został zrewidowany w górę do poziomu 52,2 z wcześniejszych 50,8. Roczna oczekiwana inflacja została zrewidowana w dół do 6,5 proc. z 6,7 proc., podczas gdy średnie 5-letnie oczekiwania inflacyjne pozostały na poziomie 4,4 proc.

W tym tygodniu, w poniedziałek poznamy indeks aktywności przemysłowej Dallas Fed. We wtorek opublikowane zostaną dane o ofertach pracy (JOLTS), indeks zaufania konsumentów Conference Board oraz indeks cen domów SP CoreLogic Case-Shiller. W środę ukażą się wstępne dane o PKB za I kwartał, inflacja PCE za marzec, dane o sprzedaży domów w trakcie realizacji, dochodach osobistych, wydatkach konsumentów oraz zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym (ADP). Konsensus rynkowy zakłada wzrost PKB w I kwartale na poziomie 0,4 proc. w ujęciu rocznym wobec 2,4 proc. w IV kwartale 2024 roku. Oczekiwana roczna inflacja PCE wynosi 2,2 proc. dla wskaźnika ogólnego i 2,6 proc. dla wskaźnika bazowego wobec wcześniejszych odczytów odpowiednio 2,5 proc. i 2,8 proc.
W czwartek poznamy indeks ISM dla sektora przemysłowego oraz dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych. W piątek opublikowany zostanie raport o zatrudnieniu poza rolnictwem (NFP), dane o zamówieniach w przemyśle oraz końcowe dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku za marzec. Konsensus rynkowy zakłada wzrost zatrudnienia o 130 tys. nowych miejsc pracy wobec 228 tys. poprzednio oraz utrzymanie stopy bezrobocia na poziomie 4,2 proc.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.