Oanda TMS Starter 26 V

Chociaż rentowność 2-letnich obligacji skarbowych USA chwilowo spadła o prawie 10 punktów bazowych w okolice 3,90 proc., finalnie zamknęła dzień bez zmian. Na długim końcu krzywej rentowności również odnotowano spadki, jednak były one płytsze. Tymczasem dolar amerykański był największym "przegranym" dnia, podczas gdy złoto zyskało na wartości jako bezpieczna przystań.
Trump, publikując wpis w serwisie Truth Social, stwierdził, że rozmowy handlowe z UE „donikąd nie zmierzają” i zapowiedział wprowadzenie od 1 czerwca 2025 r. 50 proc. ceł na produkty z UE, z wyjątkiem tych produkowanych w USA. Dodał, że „nie szuka porozumienia” i zamierza „grać tak, jak potrafi najlepiej”. Po rozmowie telefonicznej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, Trump zgodził się przesunąć termin wejścia w życie ceł na 9 lipca.
Tymczasem rynki, które w ostatnich tygodniach odnotowały silne odbicie w reakcji na 90-dniowe zawieszenie wzajemnych taryf oraz pozytywne informacje dotyczące umów handlowych USA z Wielką Brytanią i Chinami, mogły popaść w zbytni optymizm. Od końca marca do początku kwietnia SP500 spadł o ponad 16 proc., by następnie odbić się w górę o ponad 19 proc. Piątkowe wydarzenia są więc ostrzeżeniem, że ryzyko geopolityczne i protekcjonistyczne pozostaje żywe, a działania administracji – mimo ich często niespójnego charakteru – mogą wciąż destabilizować nastroje inwestorów.
Dodatkowym źródłem kontrowersji stało się przyjęcie przez Izbę Reprezentantów ustawy One Big Beautiful Bill Act (OBBBA), która przy przewadze jednego głosu (215–214) zakłada m.in. trwałe przedłużenie ulg podatkowych z 2017 roku, nowe zwolnienia dla nadgodzin i napiwków, a także zwiększenie wydatków na obronność, infrastrukturę i bezpieczeństwo granic. Jednocześnie ustawa zaostrza kryteria dostępu do pomocy społecznej, co budzi kontrowersje społeczne. Biuro Budżetowe Kongresu szacuje, że ustawa zwiększy dług publiczny o około 3,8 bln USD w ciągu dekady (obecnie wynosi on 36,2 bln USD). Przed projektem trudna przeprawa w Senacie, gdzie mimo republikańskiej większości (53–47) mogą pojawić się żądania poprawek.
W Europie indeks Eurostoxx 50 spadł o 1,8 proc. w piątek, Dax natomiast zniżkował o 1,5 proc.
Indeks dolara spadł o 0,9 proc. w piątek (do 99,11) i o 2 proc. w skali tygodnia. Kurs EURUSD wzrósł o 80 pipsów w piątek (do 1,1360) i o 200 pipsów w tygodniu. Kurs USDJPY spadł aż o 310 pipsów w tygodniu, do 142,60. Kurs AUDUSD wzrósł o 80 pipsów w tygodniu, do 0,6490.
Rentowność 2-letnich obligacji USA zakończyła piątek bez zmian (3,99 proc.), spadając o 1pb w tygodniu. Rentowność 10-letnich obligacji USA spadła w piątek o 2pb (do 4,51 proc.), ale wzrosła o 3pb w tygodniu. Rentowność niemieckich 10-latek spadła o 8pb w piątek (do 2,57 proc.).
Cena ropy Brent wzrosła w piątek o 0,5 proc. (do 64,78 USD). Złoto zyskało 1,9 proc. w piątek i aż 4,8 proc. w tygodniu, osiągając poziom 3357 USD/oz – najwyższy od wielu miesięcy.
Dane z rynku mieszkaniowego USA zaskoczyły pozytywnie. Zezwolenia na budowę w kwietniu zrewidowano do -4 proc. m/m (z -4,7 proc.). Sprzedaż nowych domów wzrosła o 10,9 proc. m/m do 743 tys. (oczekiwano spadku o 4 proc.).
W tym tygodniu kalendarz makro w USA obejmuje:
- Wtorek: zamówienia na dobra trwałego użytku, indeks cen domów Case-Shiller, indeks zaufania konsumentów Conference Board.
- Środa: indeks produkcji Richmond Fed, protokół z posiedzenia FOMC z 6–7 maja.
- Czwartek: drugi szacunek PKB za II kw., wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, sprzedaż domów w toku. Prognoza PKB: -0,3% kw/kw SAAR.
- Piątek: dane o dochodach i wydatkach Amerykanów, indeks Uniwersytetu Michigan, deflator PCE. Oczekiwania rynkowe: PCE 2,2 proc. r/r, core PCE 2,5 proc. r/r.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne