OANDA TMS Starter 18 VI

Geopolityka: ostrzejsza retoryka Trumpa, napięcia na Bliskim Wschodzie
Awersję do ryzyka wzmocniły ostre wypowiedzi prezydenta Trumpa, który na platformie Truth Social wezwał do „całkowitej kapitulacji” Iranu oraz zasugerował, że amerykańskie siły posiadają „pełną kontrolę przestrzeni powietrznej nad Iranem”. Choć Trump zadeklarował, że nie planuje obecnie eliminacji przywódcy Iranu, ostrzegł, że cierpliwość USA „dobiega końca”. Jednocześnie Izrael zapowiedział ataki na „bardzo istotne cele” w Teheranie i wezwał mieszkańców stolicy do ewakuacji. Reakcją rynku surowcowego był silny wzrost cen ropy Brent – o 4,4 proc. do 76,45 USD za baryłkę – do poziomów nienotowanych od czterech miesięcy.
Macro: Słabe dane z USA pogłębiają niepokój, poprawa w Niemczech
Wśród publikacji makroekonomicznych uwagę zwróciły rozczarowujące dane o sprzedaży detalicznej w maju. Główna miara spadła o 0,9 proc. m/m (konsensus: -0,6 proc.), a dane za kwiecień zostały zrewidowane w dół. Również dane bazowe (z wyłączeniem samochodów i paliw) rozczarowały, spadając o 0,1 proc. m/m wobec oczekiwanych +0,3 proc. Pewnym pocieszeniem był lepszy od prognoz odczyt grupy kontrolnej (control group), która wzrosła o 0,4 proc. m/m i pozytywnie wpłynie na estymacje PKB za II kwartał. Dane o produkcji przemysłowej (-0,2 proc. m/m), indeksie NAHB (spadek do 32 pkt) oraz umiarkowany wzrost indeksów cen importowych i eksportowych również nie wsparły sentymentu.
Uwaga inwestorów skupia się dziś na decyzji FOMC. Fed najprawdopodobniej pozostawi stopę funduszy federalnych bez zmian w przedziale 4,25–4,50 proc. Kluczowe będzie jednak nowe projekcje makro oraz wykres kropkowy, które pokażą oczekiwania przedstawicieli Fed co do trajektorii stóp procentowych w latach 2025–2027. Rynek kontraktów terminowych zakłada obecnie, że do końca roku Fed dokona cięcia stóp o 46 pb, a do połowy 2026 roku o 87 pb.
Czerwcowy wskaźnik nastrojów gospodarczych ZEW dla Niemiec wykazał znaczną poprawę, osiągając poziom +47,5 punktu, co oznacza wzrost o 22,3 punktu w porównaniu z majem. To kolejny sygnał rosnącego optymizmu wśród ekspertów rynkowych i może wskazywać na zbliżający się koniec trwającej niemal trzy lata stagnacji gospodarczej.
Rynek walutowy
W reakcji na awersję do ryzyka i wzrost oczekiwań na łagodzenie polityki monetarnej w USA, dolar amerykański zyskał na wartości – indeks USD wzrósł o 0,8 proc. do 98,82, a kurs EURUSD spadł o 80 pipsów do 1,1480. Notowania USDJPY zyskały 50 pipsów (145,30), a AUDUSD spadł do 0,6480.
Złoty względem euro był dość stabilny (obecnie EURPLN wskazuje 4,2750), nasza waluta straciła do dolara. Para USD/PLN urosła do 3,725.
Polityka monetarna w Kanadzie i Azji
Na początku czerwca Bank Kanady zdecydował się pozostawić główną stopę procentową bez zmian na poziomie 2,75 proc., już po raz drugi z rzędu. Opublikowane we wtorek podsumowanie obrad rzuca światło na kulisy tej decyzji i pokazuje, że mimo postępującego schłodzenia inflacji, bank centralny wstrzymał się z dalszym luzowaniem polityki monetarnej z powodu utrzymującej się niepewności związanej z globalną polityką handlową, a zwłaszcza z działaniami administracji USA.
Bank Japonii zakończył dwudniowe posiedzenie bez niespodzianek, utrzymując stopę referencyjną na poziomie 0,5 proc. Uwagę rynków przykuła jednak nowa zapowiedź ograniczenia tempa zmniejszania portfela aktywów od 2025 r., co może świadczyć o ostrożnym podejściu do dalszej normalizacji polityki w kontekście rosnących ryzyk globalnych – w tym napięć na Bliskim Wschodzie i polityki celnej USA.
Dzisiejsze nastroje rynkowe odzwierciedlają wzmożoną niepewność geopolityczną oraz mieszane dane makro z USA. Jeśli Fed nie zasygnalizuje wyraźnie jastrzębiego stanowiska, rosnące napięcia na Bliskim Wschodzie i słabość konsumpcji mogą utrzymać presję na dalszy spadek rentowności i aprecjację dolara jako bezpiecznej przystani.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne