Oanda TMS Starter 17 IV

Główną przyczyną pogorszenia sentymentu były kolejne restrykcje eksportowe nałożone przez USA na układ scalony produkowany przez Nvidię. Spółka zapowiedziała odpisy wartości zapasów i zobowiązań produkcyjnych, co jeszcze bardziej pogłębiło wyprzedaż.
Na azjatyckich rynkach akcji panował dziś lekki optymizm. Jen osłabił się, po pierwszej rundzie negocjacji handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Japonią. Inwestorzy zareagowali pozytywnie na komentarze prezydenta Donalda Trumpa, który ogłosił „duży postęp” w rozmowach, co może oznaczać, że Japonia uniknie dodatkowych ceł. JPY zareagował osłabieniem, po tym jak główny japoński negocjator handlowy poinformował, że kwestie kursów walutowych nie były przedmiotem rozmów – rozwiało to obawy, że USA będą naciskać na sztuczne osłabienie jena.
Po wcześniejszym wzburzeniu rynków, wywołanym ogłoszeniem szerokiego pakietu amerykańskich ceł, inwestorzy koncentrują się obecnie na przebiegu negocjacji dwustronnych, zanim podejmą większe decyzje inwestycyjne. Niepewność budzi szczególnie kierunek rozmów z Chinami, po tym jak Pekin zasygnalizował, że oczekuje konkretnych kroków ze strony administracji Trumpa, zanim przystąpi do jakichkolwiek rozmów.
Przewodniczący Fed Jerome Powell ostrzegł, że wojna handlowa może postawić cele inflacyjne i zatrudnieniowe Fed w konflikcie, zwłaszcza w warunkach spowolnienia gospodarczego i utrzymującej się wysokiej dynamiki cen konsumpcyjnych. Zaznaczył, że możliwa jest sytuacja, w której cele te będą ze sobą sprzeczne, co będzie wymagało wyważenia skali odchyleń od każdego z nich oraz oszacowania czasu potrzebnego do ich zbliżenia. Jednocześnie podkreślił, że obecnie Fed nie widzi potrzeby dostosowywania polityki i pozostaje w pozycji wyczekującej na większą jasność sytuacji. Powell zaakcentował także konieczność utrzymania stabilnych oczekiwań inflacyjnych, aby jednorazowy szok cenowy – wywołany na przykład przez taryfy – nie przekształcił się w trwałą presję inflacyjną. Dodał, że stabilność cen jest warunkiem długookresowego utrzymania mocnych warunków na rynku pracy.
Bank Kanady, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawił stopę referencyjną na poziomie 2,75 proc., co stanowi pierwszą pauzę po ośmiu kolejnych podwyżkach. Gubernator Tiff Macklem wskazał, że decyzja była motywowana niepewnością związaną z przyszłym kształtem polityki celnej USA. Bank zaprezentował dwie alternatywne projekcje makroekonomiczne: jedna zakłada tymczasowe spowolnienie, druga – roczną recesję, w zależności od tego, jak rozwinie się polityka handlowa Waszyngtonu.
Rynek instrumentów pochodnych OIS wycenia z 96-procentowym prawdopodobieństwem, że Europejski Bank Centralny ogłosi dziś obniżenie stopy depozytowej o 25 punktów bazowych do 2,25 proc. Będzie to siódma z rzędu decyzja luzująca politykę pieniężną, której celem jest wsparcie wzrostu gospodarczego w strefie euro oraz osłabienie wpływu amerykańskich ceł. Rynek zakłada również dwie obniżki do lipca i łącznie 83 punkty bazowe cięcia stóp do końca roku.
Kontrakty Fed Funds Futures wskazują obecnie na jedynie 5 punktów bazowych cięcia w maju, 20 punktów bazowych do czerwca oraz łącznie 91 punktów bazowych luzowania do końca 2025 roku.
Rentowność dwuletnich obligacji USA obniżyła się o niemal 8 punktów bazowych do poziomu 3,77 proc., a dziesięcioletnich o 6 punktów bazowych – do 4,28 proc. W Europie rentowność dziesięcioletnich niemieckich Bundów spadła o 3 punkty bazowe do 2,51 proc.
Na rynku walutowym dolar amerykański osłabił się – indeks dolarowy spadł o 0,8 proc. do 99,38. Kurs EUR/USD wzrósł o 120 pipsów do poziomu 1,1400, a USD/JPY spadł o 130 pipsów do 141,90. Notowania AUD/USD zwyżkowały do 0,6370. Złoty zyskał na wartości, kurs EUR/PLN obniżył się do 4,28 a USD/PLN do poziomu bliskiego 3,75.
Na rynku surowcowym złoto zyskało 3,5 proc., osiągając poziom 3343 dolarów za uncję, natomiast ropa brent podrożała o 1,8 proc., do 65,85 dolarów za baryłkę.
W zakresie danych makroekonomicznych z USA, sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła o 1,4 proc. miesiąc do miesiąca, zgodnie z konsensusem rynkowym, w porównaniu z 0,2 proc. w lutym. Sprzedaż bazowa, po wyłączeniu samochodów i paliw, wzrosła o 0,8 proc., powyżej prognozowanych 0,6 proc., a dane za luty zostały zrewidowane w górę do 0,8 proc. z 0,5 proc. Wartość tzw. grupy kontrolnej, która bezpośrednio wpływa na kalkulację PKB, wzrosła o 0,4 proc. po wcześniejszym wzroście o 1,3 proc.
Z kolei produkcja przemysłowa w marcu spadła o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca, nieco słabiej niż oczekiwano (konsensus: -0,2 proc.), choć dane za luty zostały zrewidowane w górę do 0,8 proc. z 0,7 proc. Indeks rynku mieszkaniowego NAHB za kwiecień wzrósł do 40 punktów wobec 39 w marcu, przekraczając oczekiwania na poziomie 38 punktów.
Dziś poznamy jeszcze dane o rozpoczętych budowach, pozwoleniach na budowę oraz nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne