OANDA TMS Starter 15 V

Flesz   •   15-05-2025 08:04
W ostatnich godzinach dominującym motywem na rynkach była konsolidacja. Na amerykańskim rynku akcji panowały mieszane nastroje – indeks Dow Jones Industrial Average spadł o 0,2 proc., podczas gdy S&P 500 zyskał 0,1 proc., a technologiczny Nasdaq wzrósł o 0,7 proc. Wzrost indeksów S&P i Nasdaq był napędzany kontynuacją hossy na spółkach technologicznych, szczególnie tych związanych z sektorem sztucznej inteligencji. Impulsem wzrostowym były doniesienia o planach administracji Trumpa dotyczących zniesienia ograniczeń eksportowych na chipy oraz o nowych umowach AI z udziałem Arabii Saudyjskiej. Poprawie sentymentu sprzyjała również zawarta wcześniej w tygodniu tymczasowe "zawieszenie broni" w konflikcie handlowym między USA a Chinami. Na rynkach Azjatyckich w czwartek przeważały spadki. Hang Seng stracił blisko 0,8 proc. a Shanghai Composite 0,7 proc.
Oanda TMS Starter 15 V

Rentowności amerykańskich obligacji wzrosły: 2-letnie o 5 punktów bazowych do 4,05 proc., a 10-letnie o 7 pb, do poziomu nieco poniżej 4,54 proc. W Europie również obserwowano wzrosty – rentowność niemieckich 10-latek zwyżkowała o 2 pb do 2,70 proc.

Na rynku walutowym dolar amerykański początkowo osłabił się w wyniku spekulacji, że administracja USA preferuje słabszą walutę. W mediach pojawiły się informacje o rozmowach między przedstawicielami Korei Południowej a USA na temat polityki kursowej oraz o tym, że amerykańskie umowy handlowe nie będą zawierać zapisów o kursach walutowych. Jedynie sekretarz skarbu Scott Bessent ma zajmować się tą tematyką w ramach administracji Trumpa, bez delegowania obowiązków na innych członków zespołu gospodarczego. Mimo początkowego osłabienia, USD odbił w trakcie sesji amerykańskiej i zakończył dzień bez większych zmian – indeks dolara ustabilizował się na poziomie 101,04. Kurs EURUSD spadł o 10 pipsów do 1,1180, USD-JPY obniżył się o 70 pipsów do 146,80. Z kolei AUDUSD stracił 40 pipsów i wyniósł 0,6430.

Ministerstwo Handlu Chin ogłosiło zawieszenie na 90 dni ograniczeń eksportowych na metale ziem rzadkich oraz technologie podwójnego zastosowania wobec 28 amerykańskich podmiotów. Decyzja ta wpisuje się w szerszą deeskalację napięć handlowych, będącą efektem weekendowego porozumienia między Pekinem a Waszyngtonem, które zakłada m.in. tymczasowe obniżenie taryf celnych.

Wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej, Philip Jefferson, ostrzegł, że podwyżki ceł – jeśli się utrzymają – mogą utrudnić proces dezinflacyjny i doprowadzić do przejściowego wzrostu inflacji. Zwrócił również uwagę na rosnącą niepewność dotyczącą polityki rządu oraz na fakt, że nie wiadomo jeszcze, czy wpływ taryf będzie krótkotrwały czy długoterminowy. Jefferson obniżył swoją prognozę wzrostu gospodarczego na ten rok, ale nadal oczekuje ekspansji gospodarki. Jego wypowiedzi zostały odebrane jako sygnał, że obecne ustawienie polityki monetarnej Fed jest odpowiednie w obliczu rosnących ryzyk.

Rynek kontraktów terminowych na stopę funduszy Fed nie przewiduje cięcia stóp w czerwcu. Na lipiec wyceniane jest 10 pb obniżki, na wrzesień 23 pb, a do końca roku łącznie 49 pb luzowania polityki monetarnej.

Złoty umocnił się w relacji do euro a para EUR/PLN spadła w okolice 4,23. Notowania USD/PLN poruszały się w konsolidacji, obecnie są na poziomie 3,7830. 

Ceny ropy Brent spadły o 0,8 proc. do 66,09 USD za baryłkę, kończąc serię czterech sesji wzrostów. Złoto mocno straciło – aż 2,3 proc., osiągając poziom 3 177 USD za uncję.

Wczoraj nie publikowano ważnych danych makroekonomicznych z USA. Dziś uwaga rynku skupi się na danych o inflacji producenckiej (PPI), sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej, indeksie Empire State, indeksie rynku nieruchomości NAHB oraz liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Rynek spodziewa się, że roczna dynamika PPI za kwiecień spadnie do 2,5 proc. z 2,7 proc. w marcu, a inflacja bazowa PPI spadnie do 3,1 proc. r/r z 3,3 proc. Konsensus wskazuje na stagnację sprzedaży detalicznej m/m po silnym wzroście o 1,5 proc. w marcu.
 

Rynki pozostają w fazie konsolidacji, z rosnącą niepewnością co do dalszego kierunku polityki handlowej i pieniężnej USA. Najbliższe dane makro mogą pomóc w określeniu, czy Fed rzeczywiście będzie miał przestrzeń do obniżek stóp w drugiej połowie roku.

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.