Oanda TMS Starter 14 III

Flesz   •   14-03-2025 08:22
Na rynkach finansowych czwartkowa sesja w USA zakończyła się spadkami głównych indeksów, co było wynikiem obaw o nowe taryfy handlowe zapowiadane przez prezydenta Trumpa na UE. Dow Jones stracił 1.30%, a najsłabszym komponentem był Home Depot, którego akcje spadły o 4.79%. Nasdaq 100 odnotował spadek o 1.89% (-370 pkt), natomiast S&P 500 obniżył się o 1.39%, przy czym największą przecenę zanotował Adobe Inc. (-13.85%) po rozczarowujących wynikach kwartalnych.
Oanda TMS Starter 14 III
  • Trump zagroził wprowadzeniem 200% ceł na europejski alkohol, w tym wino i szampan, w odpowiedzi na 50% cło Unii Europejskiej na amerykańską whisky. Bruksela zapowiedziała działania odwetowe o wartości 26 mld EUR. EURUSD obecnie jest na poziomie 1.0839.
  • Prezes Bundesbanku Joachim Nagel ostrzegł, że nowe cła nałożone przez USA stanowią istotne zagrożenie dla niemieckiej gospodarki, już wcześniej osłabionej przez stagnację i wcześniejsze kryzysy. Cła na stal i aluminium w wysokości 25% już weszły w życie, a Unia Europejska zapowiedziała środki odwetowe o wartości 26 mld euro, które wejdą w życie w kwietniu. Niemcy, jako trzeci największy eksporter na świecie, są szczególnie narażone na bariery handlowe – w 2023 r. eksport stanowił 43.4% ich PKB. Sektor motoryzacyjny i maszynowy, kluczowe filary niemieckiej gospodarki, mogą najbardziej ucierpieć w wyniku wojny handlowej. Na poziomie unijnym dodatkową presję na stabilność finansową może wywołać plan „ReArm”, zakładający mobilizację 800 mld euro na zwiększenie wydatków na obronność. Agencja Fitch ostrzegła, że rosnące zadłużenie może ograniczyć margines bezpieczeństwa dla ratingu AAA, choć jego natychmiastowe obniżenie nie jest jeszcze przesądzone. Plan ten budzi kontrowersje, zwłaszcza w kontekście niepewnej przyszłości amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy.
  • Lider mniejszości w Senacie USA, Chuck Schumer, ogłosił, że poprze sześciomiesięczny prowizoryczny budżet przygotowany przez Republikanów, aby uniknąć zamknięcia rządu. Decyzja ta wynika z obaw, że ryzyko shutdownu mogłoby dać Donaldowi Trumpowi możliwość selektywnego otwierania części administracji przez dłuższy czas. Schumer przyznał, że choć tymczasowy budżet jest „bardzo zły”, to alternatywa w postaci paraliżu rządu byłaby jeszcze gorsza. Jeśli ustawa zostanie zatwierdzona zarówno przez Senat, jak i Izbę Reprezentantów, Stany Zjednoczone unikną kryzysu administracyjnego. 
  • W Azji Shanghai Composite wzrósł o 1.70%, Shenzhen Composite o 2.18%, a Hang Seng o 2.46%. Nikkei 225 zakończył sesję wzrostem o 0.83%, podczas gdy Kospi spadł o 0.10%. Tajwański Foxconn poinformował o spadku zysku netto o 13% r/r do 46.3 mld TWD (~1.4 mld USD).
  • Spadki przychodów w sektorze motoryzacyjnym – BMW odnotowało ich spadek o 8.4% do 142.4 mld EUR, a Daimler Truck w IV kwartale zmniejszył przychody o 4% do 14.3 mld EUR.
  • Wczoraj ceny ropy spadły po rewizji prognoz popytu na 2025 r. przez Międzynarodową Agencję Energetyczną. WTI potaniała o 1.33%, a Brent o 1.27%. Dziś, w czasie sesji azjatyckiej oba gatunki ropy odnotowały wzrosty. Eskalacja napięć handlowych doprowadziła do nowego rekordu cen złota, które wzrosło do 2984 USD za uncję.
  • Wczorajsze dane makroekonomiczne z USA wskazują na dobrą kondycję rynku pracy. Liczba nowych bezrobotnych spadła do 220 tys. (-2 tys.), a liczba pobierających zasiłki zmniejszyła się do 1.87 mln (-27 tys.). Średnia 4-tygodniowa liczba nowych wniosków o zasiłek wzrosła jednak do 226 tys. Inflacja producencka (PPI) w lutym pozostała bez zmian m/m, choć prognozy wskazywały na wzrost. W ujęciu rocznym PPI wyniósł 3.2%, natomiast bazowy PPI wzrósł o 0.2% m/m i 3.3% r/r. Ceny usług finalnych spadły o 0.2%, natomiast ceny żywności wzrosły o 0.3%.
  • W Polsce inflacja w styczniu 2025 r. wyniosła 5.3%, znacznie przekraczając cel NBP na poziomie 2.5%. Zdaniem prezesa Glapińskiego wzrost cen jest napędzany przez dynamiczny wzrost płac – najszybszy od 20 lat, silny rozwój gospodarczy oraz wysoki deficyt publiczny, który wynosi około 6% PKB. Według prognoz NBP inflacja zacznie spadać w 2026 r., ale osiągnięcie celu 2.5% może nastąpić dopiero w 2027 r. Polski złoty nieznacznie umocnił się względem EUR i obecnie cena pary EURPLN wynosi 4.1828. O godzinie 10:00 poznamy rodzimą inflację CPI za luty, a o 15:00 indeks Uniwersytetu Michigan z USA (prognoza: 63.1 pkt).
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.