OANDA TMS Starter 03 VI

Na rynku surowców obserwowano silne odbicie cen złota, które zyskało 2,8 proc., spadając do poziomu 3 382 USD za uncję – było to wspierane przez osłabienie dolara. Ceny ropy brent wzrosły o 1,1 proc. do 64,63 USD za baryłkę.
Na rynku akcji w USA dominował pozytywny sentyment – główne indeksy, mimo słabego otwarcia, zakończyły sesję na plusie. Dow Jones wzrósł o 0,1 proc., SP 500 o 0,4 proc., a Nasdaq Composite o 0,7 proc. W Europie natomiast indeks Eurostoxx 50 spadł o 0,2 proc. a Dax o 0,3 proc.
Na rynku walutowym spadki dolara były szerokie. Indeks USD stracił 0,6 proc., obniżając się do poziomu 98,71. Kurs EUR/USD wzrósł o 90 pipsów do 1,1440, a USD/JPY spadł aż o 130 pipsów do 142,70. Kurs AUD/USD zyskał 60 pipsów, osiągając poziom 0,6500.
Złoty stracił względem euro w umiarkowany sposób. Przecena w handlu przedpołudniowym była była wyraźna, potem kurs EUR/PLN zniwelował poranne wzrosty i zamknał dzień w okolicy 4,255. Nasza waluta po początkowym osłabieniu ostatecznie zyskała względem dolara, co wynikało z szerokiej przeceny USD. Para USD/PLN wyznaczyła dzienne minima przy 3,715.
Na froncie geopolitycznym, Biuro Przedstawiciela Handlowego USA ogłosiło przedłużenie wyłączeń spod ceł z sekcji 301 na towary z Chin do 31 sierpnia 2025 r. Jest to część szerszego, 90-dniowego zawieszenia eskalacji taryfowej między USA a Chinami, zapoczątkowanego w połowie maja. USA obniżyły cła na chińskie towary ze 145 proc. do 30 proc., natomiast Chiny zredukowały cła na towary z USA ze 125 proc. do 10 proc. Biały Dom poinformował, że prezydenci Trump i Xi prawdopodobnie odbędą rozmowę w tym tygodniu, co może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości polityki handlowej, szczególnie w obszarze minerałów krytycznych.
Wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej sugerują brak presji na szybkie zmiany stóp procentowych. Prezes oddziału Fed w Dallas, Lorie Logan, zaznaczyła, że Fed może pozwolić sobie na cierpliwość, gdyż ryzyka dla inflacji i rynku pracy są „dość zrównoważone”. Z kolei gubernator Christopher Waller ocenił, że ewentualny wpływ ceł na inflację będzie przejściowy i nie powinien przesądzać o kierunku polityki pieniężnej. Waller zadeklarował, że jeśli inflacja bazowa będzie dalej zbliżać się do celu 2 proc., a rynek pracy pozostanie silny, poparłby cięcia stóp w dalszej części roku.
Rynek stopy procentowej wciąż pozostaje ostrożny. Kontrakty Fed Funds Futures wyceniają brak cięcia stóp w czerwcu, jedynie 6 pb do lipca, 21 pb do września oraz łącznie 52 pb obniżek do końca roku.
Z opublikowanych danych makroekonomicznych w USA wynika, że koniunktura przemysłowa pozostaje słaba. Ostateczny odczyt indeksu PMI dla przemysłu za maj został skorygowany w dół z 52,3 do 52,0, choć pozostaje wyżej niż marcowy i kwietniowy poziom 50,2. Z kolei wskaźnik ISM spadł do 48,5 pkt, sygnalizując kurczenie się sektora. Warto jednak odnotować lekką poprawę w komponentach nowych zamówień i zatrudnienia. Wydatki budowlane za kwiecień rozczarowały, spadając o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca wobec oczekiwanego wzrostu o 0,2 proc.
Dziś rynek otrzyma kolejne ważne dane: zamówienia w przemyśle, zamówienia na dobra trwałe oraz raport JOLTS o wakatach na rynku pracy.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne