OANDA TMS Starter 02 VII

Flesz   •   02-07-2025 07:40
Główne amerykańskie indeksy giełdowe zakończyły dzień w mieszanych nastrojach, z wyraźną rotacją kapitału poza sektor technologiczny. Indeks Dow Jones Industrial Average zyskał 0,9 proc., natomiast indeksy SP 500 i Nasdaq Composite spadły odpowiednio o 0,1 proc. i 0,8 proc., wskazując na odpływ z bardziej wrażliwych na stopy procentowe spółek technologicznych. W tle tego ruchu znalazł się szereg danych makroekonomicznych oraz wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej.
OANDA TMS Starter 01 VII

Rentowności obligacji i oczekiwania wobec Fed

Rentowności amerykańskich obligacji wzrosły, przy czym największy ruch nastąpił na krótkim końcu krzywej – rentowność 2-letnich obligacji wzrosła o 5 pb do 3,77 proc., podczas gdy 10-letnie podniosły się jedynie o 1 pb, do poziomu 4,24 proc. Sugeruje to wzrost oczekiwań na szybsze działania Fed, a dokładniej – zwiększone prawdopodobieństwo cięcia stóp już w lipcu.

Jerome Powell stwierdził, że Fed prawdopodobnie obniżyłby stopy procentowe dalej w tym roku, gdyby nie podwyżki ceł. Powiedział: „W praktyce wstrzymaliśmy się, kiedy zobaczyliśmy skalę ceł, i zasadniczo wszystkie prognozy inflacyjne dla Stanów Zjednoczonych znacząco wzrosły w wyniku tych ceł. Uważamy, że rozsądnym posunięciem jest poczekać, dowiedzieć się więcej i zobaczyć, jakie mogą być te skutki.”

Zapytany, czy lipiec to zbyt wcześnie na obniżkę stóp procentowych, Powell nie wykluczył takiej możliwości. Powiedział: „Podejmujemy decyzje z posiedzenia na posiedzenie. Nie wykluczam żadnego posiedzenia ani nie stawiam go bezpośrednio na stole. To będzie zależało od tego, jak rozwiną się dane.” Powiedział, że spodziewa się, iż wpływ ceł pojawi się w danych o inflacji w nadchodzących miesiącach, ale przyznał, że pozostają niepewności. Powiedział: „Obserwujemy sytuację. Spodziewamy się latem nieco wyższych odczytów.” Dodał, że „Zawsze mówiliśmy, że moment, skala i trwałość inflacji będą bardzo niepewne.”

W ostatnich tygodniach członkowie Zarządu Fed, Christopher Waller i Michelle Bowman, argumentowali, że obniżka stóp już w tym miesiącu mogłaby być uzasadniona. Kolejne posiedzenie FOMC odbędzie się w dniach 29–30 lipca. Kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych wyceniają obecnie obniżkę o 5 punktów bazowych w lipcu, 28 punktów do września, 45 punktów do października i 64 punkty do końca roku.

Dane makroekonomiczne – ISM, JOLTS i budownictwo

Czerwcowy odczyt ISM dla przemysłu wzrósł do 49,0 pkt z 48,5 pkt wcześniej, nieznacznie powyżej konsensusu rynkowego (48,8), lecz nadal pozostaje poniżej granicy 50 pkt, oznaczającej ekspansję sektora. Komponent zamówień spadł do 46,4, a zatrudnienia do 45,0 – oba sygnalizujące osłabienie. Jednocześnie wzrost wskaźnika cen płaconych (69,7) sugeruje utrzymującą się presję inflacyjną w sektorze produkcyjnym.

Największym zaskoczeniem okazał się jednak raport JOLTS – liczba wakatów w maju wzrosła do 7,77 mln (konsensus: 7,3 mln), co podkreśla trwałość napięć na rynku pracy. Wzrosła również stopa dobrowolnych odejść z 2,0 proc. do 2,1 proc., co może wskazywać na utrzymującą się pewność zatrudnionych co do alternatywnych ofert pracy.
W przeciwieństwie do silnych danych z rynku pracy, raport o wydatkach budowlanych pokazał spadek o 0,3 proc. m/m – więcej niż oczekiwane -0,2 proc. Może to być wczesny sygnał słabości w inwestycjach budowlanych.

Polityka fiskalna – ustawa za 3,3 bln USD

Senat USA przyjął wąską większością tzw. „Big, Beautiful Bill” o wartości 3,3 bln USD, z decydującym głosem wiceprezydenta JD Vance’a. Ustawa zakłada przedłużenie ulg podatkowych z pierwszej kadencji Trumpa oraz realizację obietnic wyborczych (brak podatku od napiwków, finansowanie muru granicznego). Biuro Budżetowe Kongresu szacuje, że ustawa zwiększy deficyt budżetowy USA o 3,3 bln USD w ciągu dekady. To wyraźnie zwiększa ryzyka fiskalne i może mieć wpływ na krzywą rentowności oraz długoterminowe oczekiwania inflacyjne.

Reakcje rynkowe
Dolar osłabił się nieznacznie – indeks dolara spadł o 0,1 proc. do 96,82. EUR/USD wzrósł o 0,2 proc. do 1,1810, a USD/JPY spadł o 60 pipsów do 143,40.

Surowce: cena ropy Brent spadła o 0,7 proc. do 67,11 USD/bbl, natomiast złoto silnie wzrosło – o 1,1 proc. do 3 339 USD/oz, wskazując na rosnące zainteresowanie bezpiecznymi aktywami.
Złoty ostatecznie stracił na wartości . Kurs EUR/PLN urósł do 4,256 a zakończyłdzień w okolicy 4,25. Para USD/PLN obecnei wskazuje 3,605 a GBPUSD 4,95. 
 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.