Dolar słabszy, złoty mocniejszy, Wall Street ostatecznie na plusie

Poranne   •   20-05-2025 09:49
Rynki w umiarkowany sposób zareagowały na informację o obniżeniu ratingu kredytowego USA przez agencję Moody's. Pomimo, że taka sytuacja ma miejsce zniezmiernie rzadko, zmienność nie wzrosła w znaczący sposób. Największa reakcja była widoczna na obligacjach amerykańskich w pierwszej cześci wczorajszego dnia. Rentowności urosły po czym obniżyły się i znalazły się niżej niż na otwarciu tygodnia. Z kolei indeksy z Wall Street po negatywnym otwarciu zdołały ostatecznie uplasować się na lekkim plusie. W Europie Dax zanotował pozytywną sesję (0,3 proc.). Dolar uległ depracjaji co poskutkowało wzrostem głównej pary walutowej powyżej 1,1275. Złoty zyskał zauważalnie.
Dolar słabszy, złoty mocniejszy,  Wall Street ostatecznie na plusie

Widać, że decyzja ratingowa nie zrobiła większego wrażenia na inwestorach  . Co prawda podwyższona zmienność pojawiła się na rynku długu co skutkowało wzrostem rentowności. Taki trend utrzymuje się jednak  od poczatku maja, więc widoczna była jego kontynuacja. 30-letnie papiery zdołały  na moment przekroczyć barierę 5 proc. Wall Street w pierwszej reakcji traciła, ale na koniec dnia indeksy znalazły się wyżej a sesja ostatecznie zakończyłą się na zielono. Większa uwaga wciąż jest poświecana tematom związanym z polityką fiskalną oraz handlową w USA. Przy braku istotnych publikacji makro we wtorek, inwestorzy będą jedynie skupieni na tym temacie. 

Wpływ negatywnych doniesień o ocenie kredytowej USA starał się zniwelować sekretarz Skarbu USA Scott Bessent, który zapowiedział aktywne wsparcie gospodarki. Wypowiedzi nie pojawiły się przypadkowo i nie były zwykłym zbiegiem okoliczności. Z kolei Fed cały czas stara się oceniać sytuację na chłodno i pozostaje ostrożny w działaniach. Brak większych zmian w polityce monetarnej zapowiedzieli m.in Williams oraz Jefferson. Redukcja poziomu kosztu pieniądza w Stanach Zjednoczonych jest mało prawdopodbna przed wrześniem. 

Dziś widcozne jest odreagowanie w Azji. Rynki wspiera optymizm związany z deeskalacją napięć handlowych, szczególnie po niedawnej umowie USA–Chiny. Trwają również rozmowy z Indiami (potencjalne porozumienie przed lipcem) i Japonią, co podtrzymuje pozytywny sentyment.

Na froncie geopolitycznym uwaga ponownie jest skierowana na wojnę w Ukrainie. Trump po rozmowie z Putinem zapowiedział natychmiastowe rozmowy pokojowe. Nie jest jednak pewne czy USA będą uczestniczyć w nich. Tak czy inaczej wszystko zmierza w kierunku zawieszenia broni, zatem awersja do ryzyka jest sukcesywnie zmniejszana. 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.