Specjalne
Autor: Bartosz Sawicki

Kronika wojen handlowych

1 sierpnia Donald Trump poinformował, że od 1 września zostaną nałożone cła w wysokości 10 proc. na pozostałą część importu chińskich dóbr o wartości 300 mld USD. Przesłankami do takie kroku były niezadowolenie z postępu w negocjacjach handlowych oraz zbyt niskie – w ocenie administracji USA – zakupy amerykańskich płodów rolnych.

2 sierpnia pojawiły się pogłoski, że cła mogą nie wejść w życie, jeśli Chiny wykażą realne kroki w kierunku oczekiwań Stanów Zjednoczonych. Nie sądzimy jednak, by w obecnym położeniu możliwe było odnalezienie konsensusu i wycofanie się USA z planu wprowadzenia nowych taryf. Ważna data to 19 sierpnia, kiedy wygasa tymczasowe pozwolenie na dostawy dla firmy Huawei.

5 sierpnia po raz pierwszy od 2008 kurs USD/CNY przekraczał psychologiczną barierę 7,0. Inwestorzy ( i władze) w ostatnich latach obawiali się, że przekroczenie tego pułapu zagraża falą odpływu kapitału i destabilizacją systemu finansowego Chin. Władze Ludowego Banku Chin powodów osłabienia upatrują w protekcjonistycznej polityce USA i eskalacji sporu handlowego, ale przyznają, że utrzymują kontrolę nad kursem. Wydano również oświadczenie, w którym stwierdzono, że polityka kursowa i siła CNY nie są instrumentami nacisku trwających rozmowach.
W rzeczywistości, Chiny dotychczas nie chciały osłabiać waluty by nie stracić szans na porozumienie. Przyzwolenie na osłabienie juana i wyraźnie wyższe oficjalne fixingi USD/CNY to w naszej ocenie celowy zabieg pokazujący, że nadzieje na porozumienie osłabły. Innymi słowy: Chiny zaostrzyły swoje stanowisko i wykorzystują osłabienie juana nie tylko by wspierać gospodarkę poprzez podniesienie konkurencyjności krajowej produkcji, ale prawdopodobnie również by wywierać nacisk i prowokować USA.

W odpowiedzi Donald Trump odpowiedział, że osłabienie juana to dowód na manipulację kursem i poważne wykroczenie ze strony Państwa Środka. Departament Handlu USA zakomunikował, że administracja formalnie uznaje Chiny za manipulanta kursowego i Waszyngton podejmie współpracę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w celu wyeliminowania nieuczciwej konkurencji ze strony Pekinu. Decyzja wydała się naturalną konsekwencją silnego osłabienia juana w ostatnich dniach. Co ciekawe, Departament Skarbu powołał się na stare przepisy z 1998, które nie przewidują ilościowych kryteriów (w odróżnieniu od ustawy z 2015) i pozwalają uznać kraj za manipulanta, jeśli tylko podtrzymuje „istotną globalną nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących” i „znaczną dwustronną nadwyżkę w handlu ze Stanami Zjednoczonymi”. Takie niejasne uzasadnienie wzmacnia przekonanie rynku, że decyzja ma bezpośredni związek z zaostrzaniem stanowiska w negocjacjach handlowych.

6 sierpnia juan pozostaje słaby, ale w oficjalnym fixingu Ludowego Banku Chin kurs nie przekracza 7,0. Pokazuje to, że władze Chin nie będą używać osłabienia CNY bezrefleksyjnie i będą zmuszone by balansować pomiędzy wspieraniem konkurencyjności a groźbą odpływu kapitału. Ludowy Bank Chin jest lepiej przygotowany na taką ewentualność niż w 2015 roku, ale zdaje sobie sprawę z kruchości równowagi w systemie finansowym i ryzyka związanego z rynkową paniką. Niższy niż obawiał się rynek fixing USD/CNY pozwala uspokoić nastroje na rynku finansowym, ale nie zmienia naszej oceny, że obecnie do porozumienia jest bardzo daleko.

Wieczorem wiceprezes Fed, James Bullard stwierdził, że FOMC zareagował już na wojny handlowe tnąc stopy w lipcu. Za powiedział również, że władze monetarne nie będą reagować na krótkoterminowe wybuchy zmienności na rynkach akcji. To o tyle zaskakujące tezy, że Bullard zaliczany jest do grona gołębi w Fed. Należy jednak dodać, że nie wykluczył on, że przy dalszym hamowaniu globalnej gospodarki dalsze cięcia stóp będą konieczne.

Doradca ekonomiczny Białego Domu, Larry Kudlow uspokajał, że Stany Zjednoczone zamierzają przystąpić do kolejnej rundy negocjacji handlowych planowanej na wrzesień. USA będą wnikliwie analizować, jakie środki Chiny zastosują by walczyć z osłabieniem juana. Potwierdził też, ze w kwestii nowych ceł możliwe jest załagodzenie stanowiska.

7 sierpnia. Odwilż na rynkach trwa. Agencja Bloomberg spekuluje, że Chiny uspokajały część partnerów handlowych, że nie będą osłabiać juana a wprowadzenie kontroli przepływu kapitału nie wchodzi w grę. Dzisiejszy fixing USD/CNYprzybrał wartość minimalnie pod 7,0 a dokładnie na 6,9996. To o tyle istotne, że rynek fixing powyżej 7,0 interpretowałby w kategoriach przyzwolenia na deprecjację CNY.

8 sieprnia. Kurs CNH rósł w tym tygodniu maksymalnie do 7,14 a nawet dziś przez chwilę przkekraczał 7,10. Potwierdza to pesymizm dotyczący postrzegania perspektyw gospodarki Chin w obliczu wojen handlowych i dowodzi trwającemu odpływowi kapitału. Oficjalny fixing Ludowego Banku Chin po raz pierwszy od 2008 roku minimalnie przekroczył 7,0 (dokładnie 7,0039). Nie wywołało to jednak paniki, gdyż rynek biorąc pod uwagę tendencje na rynku obawiał się zdecydowanie wyższego fixingu. Działania Ludowego Banku Chin sugerują, że nie dojdzie do gwałtownego osłabienia waluty. Kroki PBOC nadal będą bacznie obserwowowane.

W nocy opublikowano także dane o bilansie handlowym Chin, które okazały się znacznie lepsze od oczekiwań. W ujęciu dolarowym eksport wzrósł 3,3 proc. rok do roku. Oczekiwano spadku o 1 proc. r/r. Dynamika importu wyniosła -5,6 proc. r/r. Niska wartość wskaźnika i tak wypada dobrze na tle konsensusu (-9 proc. r/r). W rezultacie w lipcu odnotowano nadwyżkę handlową na poziomie 45,1 mld USD.

Nadwyżka w handlu z USA w walucie lokalnej od początku roku wzrosła o 11 proc. Z kolei w ujęciu dolarowym minimalnie skurczyła się po osiągnięciu (przejściowego) zawieszenia broni po szczycie G-20 w Osace w czerwcu. W krótkim terminie amerykańscy odbiorcy chińskich dóbr zintensyfikują zakupy by zatowarować się przed wprowadzeniem ceł, ale w szerszym ujęciu eksport do USA powinien spadać.

Perspektywy chińskiego eksportu pozostają słabe i niepewne, nie tylko ze względu na nowe cła, ale także fakt, że wojny handlowe powodują niepokój o przyszłą kondycję globalnej gospodarki. Czynnik ten będzie neutralizować korzyści związane z osłabieniem juana podnoszącym konkurencyjność chińskich towarów. Jednocześnie słaby juan podnosi koszty importu, co przy słabym popycie będzie skutkować dalszą stymulacją fiskalną wycelowaną w ożywienie konsumpcji. W rezultacie nierównowagi w systemie finansowym Państwa Środka będą się nasilać.

9 sierpnia. Na samym początku piątkowej sesji agencja Bloomberg podała informację, że dotarła do źródeł, które twierdzą, że Stany Zjednoczone odroczą decyzję w sprawie pozwoleń dla firm kooperujących z Huawei. Ma być to odpowiedź na wstrzymanie zakupów amerykańskich płodów rolnych przez Chiny. Po depeszy nastroje inwestycyjne uległy wyraźnemu pogorszeniu.

12 sierpnia. Na starcie nowego tygodnia inwestorzy starają się odnieść do komentarzy prezydenta Trumpa z piątkowego wieczora, kiedy zasugerował, że nie jest do końca pewne czy wrześniowa tura negocjacji handlowych z Chinami dojdzie do skutku. Jego słowa: „Jeśli to zrobimy, w porządku. Jeśli nie, w porządku.” W sobotę Trump zatweetował, że to Chinom bardziej zależy na porozumieniu, a Pekin ma nadzieje, że po wyborach prezydenckich w USA uda się im więcej uzyskać po zwycięstwie Demokratów.

Dzisiejszy fixing USD/CNY został ustalony na 7,0211 (poprz. 7,0136). Kwotowanie było zbliżone do rynkowych oczekiwań, choć to ósma sesja z rzędu ze słabszym juanem. Mimo to ślimacze tempo deprecjacji buduje przekonanie, że Chiny nie będą chciały podsycać przeceny. USD/CNY na rynku utrzymuje się w okolicach 7,06.

13 sierpnia. Przy braku świeżych informacji związanych z postępami w negocjacjach handlowych, rynek skupił uwagę na kursie juana. Ludowy Bank Chin kolejny raz ustalił fixing USD/CNY niżej od rynkowych oczekiwań: 7,0326 vs 7,0357. Stabilizacja kursu łagodzi obawy o dalszą eskalację napięć ponad spór handlowy.

Lipcowe dane o dynamice kredytów w Chinach rozczarowały, odzwierciedlając ryzyka dla gospodarki. Wolumen nowych kredytów wyniósł tylko 1,06 bln CNY (prog. 1,28 bln CNY). Wyhamowanie akcji kredytowej sugeruje słabnięcie krajowego popytu. Brak zapowiedzi nowych działań pomocowych może oznaczać, że władze w Pekinie chcą pozostawić sobie więcej narzędzi do dyspozycji, by w przyszłości skuteczniej przeciwdziałać efektom przeciągającej się wojny handlowej z USA.  

14 sierpnia. USA zdecydowały o odroczeniu wprowadzenia ceł na część towarów importowanych z Chin. Cła w wysokości 10 proc. od 1 września będą obowiązywać tylko na towary warte 103 mld USD, podczas gdy decyzja w sprawie pozostałych 161 mld USD została odroczona do 15 grudnia. Według prezydenta Trump odroczenia ma „pomóc wielu ludziom” oraz pozwolić przygotować się na sezon świąteczny, gdyby cła „miały mieć wpływ na zakupy przedświąteczne”.

Jednocześnie premier Chin Liu po rozmowie z sekretarzem skarbu USA Lighthizerem powiedział, że strony wznowią rozmowy za dwa tygodnie, jednak negocjacje odbędą się w formie telefonicznej.

Informacje wczoraj po południu przyniosły wyraźną poprawę sentymentu na rynkach, jednak w środę rajd ulgi nie ma kontynuacji. USD/CNH po wstępnym spadku do 7,02 szybko odbił w stronę 7,0450 i dalej utrzymał range, gdyż rynek wciąż widzi wysokie ryzyko, że rozmowy nie przyniosą szybkich rozstrzygnięć. Fixing USD/CNY ustalony został niżej niż oczekiwano (7,0312 vs. 7,0583).

Pośrednio za tłumienie optymizmu odpowiadają dane z Chin, które wyraźnie rozczarowały. W lipcu produkcja przemysłowa wzrosła o 4,8 proc. r/r (prog. 6 proc.), co jest najsłabszą dynamiką do 2002 r. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 7,6 proc. r/r mniej niż oczekiwane 8,6 proc. Ogólnie dane rysują obraz spowalniającej gospodarki, co zapewne ma związane z obawami o pogorszenie relacji handlowych z USA. Szybkie ogłoszenie dużych programu wsparcia fiskalnego jest mniej prawdopodobne niż w przeszłości, biorąc pod uwagę, że Pekin stara się zachować moce na wypadek dalszej eskalacji sporu z USA. W rezultacie rynek może przyjąć bardziej pesymistyczny pogląd względem chińskiej gospodarki i juana.

Wiceprezes Ludowego Banku Chin Liu Guoqiang opublikował felieton w Financial Times, gdzie odniósł się do zarzutów Trumpa o manipulację kursu przez Chiny. Mimo że amerykańskie cła stanowią „poważne wyzwania” dla chińskiej gospodarki, Chiny powstrzymały się przed konkurencyjną dewaluacją. „My w Chinach uznajemy”, że manipulowanie walutami z „długoterminowej perspektywy… narusza naturalne prawa rządzące rynkami” i „to zawsze będzie pociągać za sobą kary ze strony rynku”.

16 sierpnia. Ostatnie kilkanaście godzin przyniosło sprzeczne sygnały w sprawie konfliktu USA-Chiny. Pekin wyraził nadzieję, że w spornych kwestiach uda mu się spotkać z USA „w połowie drogi”. Ale doradca Białego Domu ds. handlu Navarro wykluczył taki scenariusz.

Prezydent Trump był aktywny na Twitterze, m.in. w temacie relacji z Chinami. Napisał, że jeśli Chiny nie zawrą umowy handlowej z USA, czeka je recesja. „Inwestycje w Chinach już się kurczą”.

„Dobre rzeczy powiedziano podczas ostatniej rozmowy z Chinami. Przyjmują cła z dewaluacją swojej waluty i „wlewają” pieniądze do swojego systemu. Amerykański konsument ma się dobrze z datą wrześniową [wprowadzenia nowych ceł] lub bez niej, ale wiele dobrego przyjdzie z krótkiego odroczenia do grudnia. Ta decyzja więcej pomaga Chinom niż nam, ale zostanie to odwzajemnione. Miliony miejsc pracy są tracone w Chinach na rzecz innych krajów nieobjętych cłami. Tysiące firm się przenosi. Oczywiście Chiny chcą zawrzeć umowę. Najpierw jednak pozwólmy im rozwiązać humanitarnie kwestię Hongkongu!”

Z innych informacji, prezydent Trump „wkrótce” przeprowadzi rozmowę telefoniczną z prezydentem Chin Xi. Konkretna data nie została podana.

LBCh ustalił dziś fixing USD/CNY na 7,0312, wyżej niż oczekiwane przez rynek 7,0307. Od momentu przebicia poziomu 7,0 był to pierwszy przypadek, kiedy LBCh ustanowił fixing powyżej oczekiwań. Może to oznaczać, że Chiny zmieniają strategię w sprawie stabilizacji juana, choć trudno wnioskować po zaledwie jednym incydencie.

Pozytywnym sygnałem w piątek rano były słowa chińskiego krajowego planera, zdaniem którego Pekin mógłby wdrożyć pakiet fiskalny skoncentrowany na wsparciu dochodu rozporządzalnego. Nie podano szczegółów, ale ta pogłoska wystarczyła, by poprawić nastroje na rynkach.

19 sierpnia. Kontynuacja odbicia załamania z połowy miesiąca. Shanghai Composite rośnie ponad 2 proc. i najsilniej od 1 lipca. Na starcie tygodnia rynek czeka na rozstrzygnięcie kwestii Huawei. Spółka w maju dostała 90 – dniowe przyzwolenie na kontynuację kooperacji z amerykańskimi dostawcami. Wygasa ono dziś i nie dotychczas decyzji w tek sprawie.

 

Wpis ten będzie codziennie edytowany i rozszerzany o nowe wydarzenia i komentarze dotyczące wojen handlowych i ostatniego zaognienia relacji amerykańsko – chińskich. Tworzymy „pigułę informacyjną”, która ma pomóc wyłuskać najważniejsze wiadomości z szumu informacyjnego. Jednocześnie cały czas w serwisie TMS NonStop prowadzimy relację z przebiegu notowań i „na żywo” komentujemy napływające informacje.

Inwestuj teraz! Otwórz aplikację mobilną TMS Brokers.

Zastrzeżenia prawne

Ostrzeżenie o ryzyku: Transakcje Forex i kontrakty oparte na dźwigni finansowej są wysoce ryzykowne dla Twojego kapitału, ponieważ straty mogą przewyższyć depozyt. Dlatego też, kontrakty na różnicę oraz Forex mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Upewnij się, że rozumiesz związane z nimi ryzyka i jeśli jest to konieczne zasięgnij niezależnej porady. Informacje zawarte na tej witrynie internetowej nie są skierowane do odbiorców konkretnego kraju i nie są przeznaczone do dystrybucji do państw, w których dystrybucja albo użytkowanie tych informacji byłyby niezgodne z lokalnym prawem, wymogami i regulacjami.

Dom Maklerski TMS Brokers SA z siedzibą w Warszawie przy ulicy Złotej 59, zarejestrowany przez Sad Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sadowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, Kapitał zakładowy: 3,537,560 zł opłacony w całości. Dom Maklerski TMS Brokers SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004).

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Powrót