Zwyżki na rynkach europejskich

07-05-2021 09:17
Główne indeksy w Europie notują wzrosty po udanej sesji na Wall Street. Dobre dane o produkcji przemysłowej wspierają DAX30.
Zwyżki na rynkach europejskich

Czwartkowa sesja na Wall Street kończyła się w dobrych nastrojach, które zostały podtrzymane, przy płytkim handlu, przez inwestorów z Azji. W piątek cała uwaga skupia się wokół danych z amerykańskiego rynku pracy. O 14:30 poznamy dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym (tzw. payrolls), które tradycyjnie są barometrem koniunktury, a od pewnego czasu również wskaźnikiem dla polityki monetarnej Fed. 

Notowania instrumentu DE30, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu DE30, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Odczyty makro wspierają bezpośrednio niemiecki indeks DAX30. Piątkowy odczyt produkcji przemysłowej z największej europejskiej gospodarki wskazał na dalszą ekspansję sektora i tchnął optymizm w inwestorów. Futures wybija się górą z krótkoterminowego kanału wzrostowego i wraca na poziomy ostatniej konsolidacji. Zwyżka w piątek opiewa na 0,5 proc. 

Na pozostałych parkietach Starego Kontynentu nastroje są mieszane. Cena kontraktu na CAC40 cofa się 0,2 proc., a futures na londyńskie FTSE100 oscyluje wokół poziomów odniesienia. Większy optymizm widoczny jest w Warszawie i Madrycie, gdzie indeksy blue chips zyskują odpowiednio 1,6 proc. oraz 0,6 proc. 

Tylko jedna spółka wchodząca w skład indeksu WIG20 znajduje się pod kreską. Po serii wzrostów pole oddaje LPP. Indeksowi przewodzi sektor wydobywczy oraz energetyczny, ale najsilniej wzrostowym walorem jest Dino, którego akcje drożeją o 3,3 proc. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.