Złoty traci w oczekiwaniu na konferencję szefa NBP

09-12-2021 11:23
W środę RPP podniosła stopy procentowe, ale ruch okazał się niewystarczający, aby zaspokoić oczekiwania inwestorów z rynku złotego. W czwartek odbędzie się konferencja prezesa Glapińskiego, w trakcie której rynek może szukać jastrzębich sygnałów. Złotemu nie sprzyja silniejszy dolar.
Złoty traci w oczekiwaniu na konferencję szefa NBP


Notowania instrumentu USDPLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

W środę RPP podjęła ws. poziomu stóp procentowych. Stopa referencyjna wzrosła o 50 punktów bazowych  i wynosi obecnie 1,75 proc. Rada po podwyżce stóp procentowych o 50pb wskazuje, że kolejne decyzje będą uzależnione od zmieniającego się otoczenia makroekonomicznego. W dalszym ciągu jednak będą ona nakierowane na obniżenie inflacji. Pomimo, iż decyzja była zgodna z konsensusem, złoty zareagował na nią osłabieniem. Rada wyraźnie nie sprostała oczekiwaniom rynku przez co możemy obserwować zmianę trendu na deprecjacyjny w przypadku PLN. Szansą na podtrzymanie jastrzębiej retoryki będzie czwartkowa konferencja, jednak mając w pamięci poprzednie wystąpienia po posiedzeniach trudno oczekiwać rychłego umocnienia złotego. Sądzimy, że to nie koniec cyklu podwyżek, a kolejne odczyty inflacji (wysokie) powinny sprzyjać złotemu, gdyż w świetle środowego komunikatu będą mobilizować RPP do kontynuacji zacieśniania polityki pieniężnej. W czwartek przed południem złoty traci względem głównych rywali i kwotowany jest następująco: 4,0820 za dolara, 4,62 w stosunku do euro oraz 5,3890 za funta.

Na niekorzyść złotego w czwartek oddziałuje również silniejszy dolar. EUR/USD cofa się do 1,1320, choć nadal są to poziomy relatywnie wysokie biorąc pod uwagę zachowanie kursu w ostatnich tygodniach. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej najlepiej radzi sobie korona czeska. Kurs EUR/CZK pozostaje uwięziony w przedziale 25,40-25,50 pkt. EUR/HUF znalazł się na poziomie 365 pkt.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.