Złoty stabilny na tle lokalnych rywali

28-05-2021 12:46
Złoty jest w piątek relatywnie silne, pomimo pogorszenia nastrojów na rynkach bazowych. W całym koszyku walut rozwijających się nastroje są jednak
Złoty stabilny na tle lokalnych rywali

Koniec miesiąca przynosi odbicie USD, a gołębie tony z EBC nie pomagają w dalszej wędrówce EUR/USD na północ. Dolar jest w piątek najsilniejszą walutą w przestrzeni G10. Kurs EUR/USD spada do 1,2185, choć cały tydzień generalnie nie wywołał większych emocji. Aprecjacja euro została schłodzona przed przedstawicieli EBC, przypominając, że nie tylko notowania dolara mają w tej parze znaczenie.

Gorsze nastroje na rynku głównym przeszkadzają walutom krajów rozwijających się. W regione CEE tracą zarówno korona czeska, jak i węgierski forint. Zmiany pozostają jednak minimalne. Kurs EUR/CZK oscyluje wokół 25,4 pkt., a notowania EUR/HUF utrzymują się przy 347 pkt.

Na tle lokalnych rywali złoty wypada relatywnie dobrze. Zmiany względem głównych walut są na plus dla złotego, a oczekiwany, przyszłotygodniowy odczyt wyższej inflacji będzie stanowił dalsze wsparcie. Oczekuje się dalszego wzrostu cen, co może wywoływać oczekiwania zmiany retoryki RPP na mniej gołębią i spekulacyjnie umacnia złotego. Naszym zdaniem NBP wciąż widzi inflację jako przejściową, toteż wszelkie próby spekulacyjnego umocnienia złotego powinny być szybko wygaszane. W piątek około południa kurs EUR/PLN balansuje w okolicy linii trendu przy 4,4850. Podobnie na ważnych technicznie poziomach znajduje się kurs USD/PLN, który oscyluje wokół 3,68. Notowania GBP/PLN znajdują się na poziomie 5,2195.

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.