Złoty stabilny, lira wiedzie prym

13-11-2020 12:54
W tym tygodniu złoty przeszedł do fazy stabilizacji. Jest minimalnie mocniejszy względem euro a minimalnie traci do dolara. Lepiej od PLN radzą sobie waluty ryzykowne, ale to raczej pokłosie ich rajdu z początku tygodnia. W odwrocie są bezpieczne przystanie, najmocniej tracą jen i frank.
Złoty stabilny, lira wiedzie prym

W gronie walut EM w tym tygodniu wyróżnia się TRY. Prezydent Erdogan przed tygodniem zmienił gubernatora banku centralnego, ale również wyraził zrozumienie, że do zapanowania nad spiralą wyprzedaży waluty, która w kulminacyjnym momencie słabości, czyli… przed tygodniem, była niemal o połowę słabsza niż na starcie tego roku, potrzebne będzie znaczne podwyższenie i utrzymywanie na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas stóp procentowych. W rezultacie lira kończy tydzień ponad 10 proc. mocniejsza, ale inwestorzy znów zaczną grać na jej osłabienie jeśli tylko podwyżek nie będzie, lub pojawi sią presja polityczna na łagodzenie polityki.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.