Złoty najsłabszy względem USD od początku czerwca

05-09-2023 11:47
Spadki EUR/USD poniżej 1,08 powodują, że kurs USD/PLN rośnie. Dziś para walutowa zbliża się do 4,17 i jest aktualnie najwyżej od 8 czerwca. Od 18 lipca notowania poruszają się w regularnym kanale wzrostowym. Dziś nastąpiło przełamanie istotnej bariery horyzontalnej.
Wykres USD/PLN, dane dzienne, źródło: Oanda TMS Brokers

Kolejną barierą techniczną kursu USD/PLN jest górne ograniczenie kanału wzrostowego, który trwa już ponad 1,5 miesiąca. Pokonanie przez notowania oporu na 4,15 powoduje, że teoretycznie otworzyła się droga do wyższych poziomów. Kluczowym poziomem wydaje się być poziom 4,2650. Koresponduje on ze szczytem z końca maja oraz minimami z lutego bieżącego roku.

Już jutro Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Konsensus rynkowy zakłada obniżkę o 25 punktów bazowych z poziomu 6,75 proc. do 6,5 proc. Rynek może się jednak rozczarować, ponieważ inflacja jak na razie w Polsce nie jest jednocyfrowa, a to był warunek NBP do tego aby dokonać cięć na stopach. Obniżka kosztu pieniądza, gdyby do niej doszło, może się przyczynić do mocniejszej deprecjacji złotego.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.