! Załamanie funta szterlinga !

26-09-2022 09:50
Nowy rząd Liz Truss przedstawił najbardziej rozległe cięcia podatkowe w Wielkiej Brytanii od 1972 roku, co spowodowało osunięcie się waluty do rekordowego poziomu w stosunku do dolara. Para GBP/USD spadła dziś rano do poziomu 1,0355. Aktualnie widać dynamiczne odreagowanie do 1,0728.
! Załamanie funta szterlinga !

GBP osłabł dynamicznie po tym, jak Kanclerz Skarbu - Kwasi Kwarteng - ogłosił obniżenie podstawowej stawki podatku dochodowego o 1 punkt procentowy do poziomu 19 proc.  Zrezygnował on równiez z 45 proc. podatku dla osób zarabiających powyżej 150 tys. funtów rocznie. Z kolei podwyżka podatku od przedsiębiorstw do 25 proc. z 19 proc. (która miała wejść od kwietnia 2023 roku) została anulowana. 

Masowy bodziec fiskalny pojawia się w czasie, gdy BoE już walczy o ograniczenie inflacji, która jest bliska 40-letniemu szczytowi. Szansa na to, że funt dotknie parytetu w 2022 roku wzrosła w poniedziałek do około 60%, z 32% w piątek.

Wykres GBB/USD, interwał 2-godzinowy, źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.