Wzrost liczby wniosków o zasiłek oznaką pogorszenia pandemii

19-11-2020 14:53
Liczba osób zgłaszających się po zasiłek dla bezrobotnych po raz pierwszy wyniosła w ubiegłym tygodniu 742 tys., więcej niż oczekiwane 700 tys. i 711 tys. tydzień wcześniej. Jest to pierwszy wzrost od pięciu tygodni i sygnał, że wzrost liczby przypadków zachorowań na COVID-19 skutkuje negatywnymi trendami w gospodarce i redukcja miejsc pracy.
USA: wnioski o zasiłek dla bezrobotnych; Źródło: Bloomberg, TMS
USA: wnioski o zasiłek dla bezrobotnych; Źródło: Bloomberg, TMS

Po pozytywnej stronie można jednak odnotować dalszy spadek liczby osób kontynuujących pobieranie zasiłku – do 6,37 mln z 6,80 mln tydzień wcześniej. Raportowanie tych danych jest jednak opóźnione o jedne tydzień (stan na 7 listopada). Ponadto spadek może też wynikać z wypadania bezrobotnych że statyk po minięciu okresu uprawnienia do zasiłku, którzy zwykle wynosi 6 miesięcy.

W innym raporcie, indeks koniunktury w rejonie Filadelfii spadł do 26,3 z 32,3 w październiku. Wskaźnik korygował silny wyskok z ubiegłego miesiąca i lepszy do prognoz odczyt (23,0) sugeruje wciąż pozytywne warunki do prowadzenia biznesu.

Dane we wstępnej reakcji wymazały z futures na S&P500 7 pkt. EUR/USD jest bez zmian na 1,1830. Ogólnie reakcja jest niewielka, gdyż rynek większą uwagę przywiązuje do informacji o możliwym przywracaniu restrykcji na terenie stanów USA. Wczoraj rynek zelektryfikowała decyzja miasta Nowy Jork o zamknięciu szkół publicznych.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.