Wyższa inflacja sprzyja funtowi

14-07-2021 08:12
Wartość wskaźnika CPI w Wielkiej Brytanii wyniosła w czerwcu 2,5 proc. r/r (prog. 2,2 proc. r/r), co sprzyja umocnieniu funta. Zaskakuje również inflacja bazowa, która rośnie do 2,3 proc. r/r.
Wyższa inflacja sprzyja funtowi

Po wtorkowym odczycie z USA przyszedł czas na Wielką Brytanię, która również zaskakuje wyższą dynamiką wzrostu cen. Inflacja na Wyspach napędzana była w dużej mierze kategoriami, które ucierpiały w ubiegłym roku w związku z pandemicznymi ograniczeniami. Podobnie jak w USA drożeją używane samochody oraz odzież, ale także paliwa.

Wysoki odczyt inflacji bazowej może sugerować, że przestrzeń do dalszego wzrostu cen nadal występuje, niemniej banki centralne postrzegają wzrost cen jako przejściowy, co ogranicza jego wpływ na politykę pieniężną.

Beneficjentem wyższej inflacji o poranku jest funt. GBP/USD odbija do 1,3840 i przełamuje linię 100-sesyjnej średniej kroczącej.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.