Wystrzał sprzedaży w Wielkiej Brytanii

21-05-2021 08:13
Realizacja odroczonego popytu i statystyczny efekt niskiej bazy sprawiają, że wartość sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii wzrosła w kwietniu o 42,4 proc. r/r (prog. 36,8 proc. r/r).
Wystrzał sprzedaży w Wielkiej Brytanii

W ujęciu miesięcznym wartość sprzedaży wzrosła o 9,2 proc., co oznacza ponad dwukrotnie pobicie konsensusu, który kształtował się na poziomie 4,5 proc. m/m. Brytyjski urząd statystyczny donosi, że największy wkład we wzrost sprzedaży miały sklepy niespożywcze, w tym odzieżowe. Na wyspach odnotowano również spadek sprzedaży online, która ucierpiała na skutek zniesienia restrykcji i uwolnienia popytu w sklepach stacjonarnych.

Dane są pozytywny i powinny wspierać funta w średnim terminie. Z pewnością zaobserwujemy coraz więcej bardzo dobrych odczytów makro, które będą nakładały presję na BoE w kwestii rozpoczęcia zacieśniania polityki monetarnej. W piątek rano GBP/USD odbija do 1,4190, ale futures na FTSE100 zwiastuje korekcyjny start notowań.

Notowania instrumentu GBP/USD, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu GBP/USD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.