Wysoka inflacja w USA. Dolar zyskuje

10-06-2022 15:07
Wszystko wskazuje na to, że szczyt inflacyjny w USA dopiero przed nami. Wskaźnik CPI r/r wyniósł 8,6 proc., podczas gdy oczekiwania wskazywały 8,3 proc. Bazowa wyniosła 6 proc. r/r - to więcej niż konsensus rynkowy ale mniej niż poprzednia wartość. Dolar dynamicznie zyskuje. EUR/USD jest już na poziomie 1,0535.
Wysoka inflacja w USA. Dolar zyskuje

CPI w perspektywie m/m wynosi 1,0 proc. (prognozowano wzrost o 0,7 proc.), zaś miesiąc temu wyniosło to 0,3 proc.. Inflacja rok do roku wzrosła do 8,6 proc. wobec oczekiwań 8,3 proc. w zeszłym okresie było to także 8,3 proc.. EUR/USD spada.

Inflacja bazowa CPI r/r za to wyniosła 6,0 proc., spodziewano się zaś 5,9 proc., jest to niższa wartość niż w poprzednim miesiącu (6,2 proc.). Inflacja bazowa m/m za to nie zmieniała się i wyniosła 0,6 proc.. Dane pokazują, że szczyt inflacji nie został jeszcze osiągnięty.

Kurs EUR/USD reaguje spadkiem do 1,0535. W kontekście tych danych makro podwyżki stóp przez Fed w czerwcu i lipcu na poziomie 50 bps każda są pewne. Prawdopodobnie mogą ponownie pojawić się spekulacje, że Fed może pokusić się o ruch wynoszący 75 punktów bazowych, żeby szybciej gasić galopującą inflację.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.