Wnioski z konferencji prezesa NBP

05-03-2021 15:18
Trwa wystąpienie prezesa NBP Adama Glapińskiego. W trakcie wystąpienia prezes odpowiada na zadane wcześniej pytania dotyczące polskiej gospodarki oraz polityki pieniężnej.
Wnioski z konferencji prezesa NBP
  • Prezes tonuje oczekiwania odnośnie zmian w polityce monetarnej. Jego zdaniem najnowsza projekcja inflacji nie zmienia bazowego scenariusza kształtowania się polityki pieniężnej. Prawdopodobieństwo podwyżki w obecnej kadencji RPP zdaniem prezesa wynosi „0”. Istnieje natomiast scenariusz obniżki, gdyby pandemia nadal doskwierała gospodarce.
  • Zdaniem Glapińskiego wzrost cen wynika z czynników niebędących w gestii polityki pieniężnej, toteż nie powinien mieć wpływu na kształt polityki.
  • Z wypowiedzi prezesa Glapińskiego wynika, że „rynek nie ma racji” w kwestii wzrostu rynkowej wyceny stóp procentowych. Z jego perspektywy nic nie zapowiada aby stopy wzrosły.
  • Złoty osłabia się w piątek bardzo wyraźnie, ale nie wykazuje reakcji na konferencję NBP. Rodzima waluta podąża za rynkami globalnymi, gdzie widać silne umocnienie dolara. Implikuje to presję na waluty EM, w tym złotego. Kurs EUR/PLN oscyluje wokół 4,54860. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.